Altın neden yükseliyor?

Küresel güçler arasında artan gerilim sonrasında hisse senedi piyasalarında düşüşler yaşanırken, yatırımcıların güvenli varlık alımlarıyla başta altın olmak üzere emtia fiyatlarında yükseliş görüldü.
Küresel güçler arasında artan gerilim sonrasında hisse senedi piyasalarında düşüşler yaşanırken, yatırımcıların güvenli varlık alımlarıyla başta altın olmak üzere emtia fiyatlarında yükseliş görüldü.

Dünyada yaşanan çatışmalar ve ticari savaşlar küresel piyasalarda yatırım yapan kişileri güvenşi liman 'altına' yönlendiriyor.

Merkez bankalarının para politikalarında değişikliklere gitmesi, ABD Merkez Bankası Fed'in faiz indirimi yapacağı yönündeki açıklamalarının da etkisiyle altın son 6 yılın zirvesine tırmandı.

Altının gram fiyatı Türkiye serbest piyasalarında güne yükselişle başladı ve 267,1 lira seviyesinde dengelendi.

Ons altındaki değer kazançlarına paralel pozitif bir seyir izleyen gram altın dün günü önceki kapanışa göre yüzde 1,32 primle 265,3 liradan tamamladı.

Gram altın, bugüne yükselişle başlamasının ardından saat 10.15 itibarıyla önceki kapanışına göre yüzde 0,68 artışla 267,1 lira seviyesinde dengelendi. Kapalıçarşı'da çeyrek altın 434 lira, Cumhuriyet altını 1.778 liradan satılıyor.

Altın yatırımcılar için güvenli liman olma özelliğini hala sürdürüyor.
Altın yatırımcılar için güvenli liman olma özelliğini hala sürdürüyor.

Altın neden yükseliyor?

Merkez bankalarının strateji değiştirerek parasal genişleme politikası içerisinde hareket edeceklerine dair mesajları altını son 6 yılın zirvesine taşıdı. Analistler, bu politika değişikliğinin altını yukarı doğru taşımaya devam edeceğini düşünüyor. FED'in bu yıl faizlerde iki kez indirime gidebileceği tahminleri yapılıyor. Bu durumun gerçekleşmesi ise doların zayıflaması ve altının artması anlamına geliyor.

Çin-ABD gerilimi

Çin-ABD ticaret savaşı hala devam ediyor. Bu hafta Japonya'da yapılacak olan G20 zirvesinde tarafların bir araya gelmesi bekleniyor. Görüşme sonrası yapılacak açıklamalar neticesinde altın kendine yeni yön bulmaya devam edecek. Ticaret savaşları küresel ekonomik görünüm açısından önemli. Ekonominin baskı altında kalması gelişen ülke piyasaları gibi riskli yatırımlardan çıkışa neden olurken, altın gibi güvenli liman alımlarını destekliyor.

Kapalıçarşı'da çeyrek altınlar böyle sergileniyor.
Kapalıçarşı'da çeyrek altınlar böyle sergileniyor.

ABD ve İran gerilimi

ABD ve İran arasında tırmanan gerilim piyasalarda stres oluşturmaya devam ediyor. Körfezde artan gerilimin çatışmaya dönme olasılığından endişe duyan yatırımcı altın gibi değerli metalleri daha korunaklı bir yatırım aracı olarak görüyor.

Sarı metalin yükselişi sürüyor

Piyasalarda artan baskı altını yeniden gözde yatırım aracı yaptı. Altın fiyatları 7 yılı aşkın süredir devam eden düşüş trendinden kurtuldu. 1.410 dolarla altı yılın zirvesine çıkan sarı metalde yükselişin sürmesi bekleniyor.

Dünya gazetesinden Evrim Küçük'ün haberine göre; Hem ticaret savaşları geriliminin G20 zirvesine kadar çözülemeyeceği beklentisi hem de ABD'nin İran'a yönelik yeni ambargoların piyasalarda yarattığı stres yatırımcının güvenli liman talebini artırdı. Ticari gerilim ve jeopolitik riskler piyasalarda rüzgarın yön değiştirmesine yol açıyor. Borsalarda düşüş endişesine paralel olarak altına olan eğilim artarken, psikolojik bariyerleri aşan altında yukarı yönlü hareketin güçlenerek sürmesi bekleniyor.

Altın, vatandaşlar tarafından en önemli yatırım aracı olarak görülüyor.
Altın, vatandaşlar tarafından en önemli yatırım aracı olarak görülüyor.

6 yıllık direnç duvarı aşıldı

Altın fiyatları 7 yılı aşkın süredir devam eden düşüş trendinden kurtuldu. Haziran 2019'da altın ayı piyasası kanalından çıkmayı başardı ve 6 yıllık direnç duvarını da aştı. Bu iki hareket yatırımcıya altında boğa piyasasının başladığı sinyalini verdi. Altın fiyatlarının 3 hata boyunca 1499 doların üzerinde kalması bu sürece onay verilmesi anlamı taşıyacak.

Fed'in faiz indirimine gitme ihtimali artıyor

Uzun üredir piyasaların beklediği ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısının geçtiğimiz hafta gerçekleşmesinin ardından, altın 1400 dolar/ons seviyesini aşarak ağustos 2013'den beri en yüksek seviyesini kaybettiği haftayı geride bıraktı. Fed faiz indirim kararı almamış olsa da, faiz indirimine yakın zamanda gideceğine dair mesajlar vermesi sonrası altın geçtiğimiz haftayı 1360 seviyesinin yukarı yönlü kırılmasıyla yüzde 4 yükselişle tamamladı.

Analistler, altının yükselişine doların aşağı yönlü tepki verebileceğini söylüyor.
Analistler, altının yükselişine doların aşağı yönlü tepki verebileceğini söylüyor.

Böylece üst üste beşinci haftayı da kazançla kapatarak rallisini sürdürmüş oldu. Yükseliş hareketinin hızlandığı değerli metal yeni haftaya da primle başladı ve spot piyasada 1410 dolar seviyesine geldi. Vadeli işlemlerde de 1412 doları aştı. Son bir haftada 70 doların üzerinde prim yapan altın, haziran başından bu yana da yüzde 8'in üzerinde yükselmiş oldu.

Altında yükseliş sürer mi?

12-18 Haziran arasında yatırımcıların uzun pozisyon sayısında önemli bir artış var, net pozisyon sayısında 2018 başından beri en yüksek seviyeye gelinmesi altında yükselişin süreceğine işaret ediyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın ikinci dönem için seçin kampanyasına başladığı süreçte ticaret savaşları söylemlerini ne derece sertleştireceği bu açıdan önemli. Çünkü G20 toplantısında bu konuda iyimser bir hava çıkmazsa altının 1420 doların üzerine taşınacağı beklentisi hakim. Altının bu seviyeleri aşmayı başarması halinde orta vadede 1480 dolar/onsa kadar hareketlenebileceği öngörülüyor.

New York Borsası'nda iki çalışan yan yana görünüyor.
New York Borsası'nda iki çalışan yan yana görünüyor.

Özellikle ekim ve kasım döneminde altında ikinci bir sıçrama yaşanabileceğini iddia eden bazı analistler, bunun gerçekleşmesi halinde altın fiyatlarının 1550 dolara kadar gitmesini bekliyor.

ABD ve İran arasında neler oluyor?

Analistler, dün ABD Başkanı Donald Trump'ın İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve 8 üst düzey komutanı kapsayacak şekilde İran'a yönelik yeni yaptırımlar getiren başkanlık kararnamesini imzaladığını anımsatarak, ABD'nin finansal yaptırım listesine eklenen Hamaney, Zarif ve İranlı komutanların ABD finans sisteminden tamamen izole edildiğini söyledi.

ABD ile İran arasındaki yaşanan gerginliğin yatırımcıları güvenli limanlara yönlendirdiğin ifade eden analistler, ons fiyatının bugün 1.438,80 dolarla Mayıs 2015'ten bu yana en yüksek seviyeyi gördüğünü kaydetti.

Analistler yurt içinde özellikle altının ons fiyatından bulduğu destekle, gram altının yükseliş eğiliminde hareket ettiğini belirterek, teknik açıdan gram altında 270 liranın direnç 263 liranın ise destek konumunda olduğunu dile getirdi.

Bugün yurt içinde veri gündeminin zayıf olduğunu yurt dışında ise ABD'de birinci el konut satışları ve Conference Board Tüketici Güveni Endeksi başta olmak üzere açıklanacak verilerin takip edileceğini ifade eden analistler, ABD ile İran arasında artan gerilimin piyasaların yönü üzerinde etkili olmaya devam ettiğini bildirdi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >