Altın sanıp eve götürdü ama daha değerli çıktı

Uzmanlar çok değerli bir göktaşı olduğunu belirtiyor
Uzmanlar çok değerli bir göktaşı olduğunu belirtiyor

Avustralya'lı David Hole, 2015 yılında Melbourne'deki Maryborough Bölge Parkı'nda metal dedektörüyle araştırma yapıyordu. Dedektör, sarı bir kil içinde duran çok ağır, kırmızımsı bir kaya tespit etti. Onu eve götürdü ve açmak için her şeyi denedi. Kayanın içini açamayınca Melbourne Müzesi'nden yardım istedi. Müze görevlileri bulunan nesnenin altından çok daha değerli olan bir göktaşı olduğunu açıkladı.

Avustralya'da metal dedektörüyle araştırma yapan bir adam, sarı bir kil içinde duran çok ağır, kırmızımsı bir kayayı altın olduğunu düşünerek evine götürdü.

Hole bulgusunu kırmak için bir kaya testeresi, bir açılı taşlama makinesi, bir matkap denedi, hatta asitle ıslattı. Ancak, çatlak bile oluşturamadı. Ancak atmak yerine evinde tutmayı tercih etti.

Göktaşı tam 17 kilogram
Göktaşı tam 17 kilogram

Göktaşı olduğu ortaya çıktı

Daha sonra Hole, külçeyi kimlik tespiti için Melbourne Müzesi'ne götürdü. Bulunan nesnenin altından çok daha değerli olan bir göktaşı olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar, Maryborough adını verdikleri 4,6 milyar yıllık göktaşını anlatan bilimsel bir makale yayımladılar.

"Güneş sisteminin oluşumu hakkında bilgi veriyor"

17 kilogramlık göktaşının bileşiminin yüksek oranda demir içerdiği açıklandı. TRT Haber'in aktardığı habere göre Melbourne müzesi jeologu Dermot Henry, "Meteoritler, uzay araştırmasının en ucuz biçimini sağlıyor. Bizi zamanda geriye götürüyorlar, Güneş Sistemimizin (Dünya dahil) yaşı, oluşumu ve kimyası hakkında ipuçları sağlıyorlar" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >