Amazon, alışverişte yeni dönemi başlatıyor: Mağazalarda kasalar olmayacak

Arşiv
Arşiv

Amazon, ABD'nin Washington eyaletinde bağlı Bellevue kentinde 2 bin 300 metrekarelik bir mağaza açıyor. 17 Haziran'da açılacak olan market, şirketin 'Just Walk Out' (sadece dışarı çık) teknolojisini içeren ilk tam kapsamlı marketi olacak. Mağaza, müşterilerin uzun kasa kuyruklarından kurtulması için bir dizi kamera ve sensörle donatıldı.

Amazon, alışveriş yapanların kasiyerlere ödeme yapmak zorunda kalmadan dışarı çıkmalarına olanak tanıyan ilk tam kapsamlı marketini açmaya hazırlanıyor. Şarküteriden manava kadar pek çok ürün çeşidinin bulunacağı 2 bin 300 metrekarelik Amazon Fresh mağazası ABD'nin Washington eyaletinde17 Haziran'da açılacak.

Amazon’dan yapılan açıklamaya göre, müşterilerin uzun kasa kuyruklarından kurtulması için bir dizi kamera ve sensörle donatıldı.

"Daha fazla müşteri keyifle alışveriş yapacak"

Amazon'un Fiziksel Perakende ve Teknolojiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Dilip Kumar, "Just Walk Out teknolojisini Bellevue'deki Amazon Fresh mağazasıyla tam boyutlu bir market alanına getirmek, teknolojinin yeni ortamlara ölçeklenme ve uyum sağlama konusundaki devam eden yeteneğini sergiliyor. Bu şekilde daha fazla müşteri keyifle alışveriş yapabilecek. Just Walk Out ile ilgili geri bildirimlerini almak için sabırsızlanıyorum" ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte mağaza, 17 Haziran’daki büyük açılışının ardından, hafta boyunca 07.00 - 22.00 saatlerinde açık olacak. Amazon, 2017'de lüks market zinciri Whole Foods'u satın aldı, ancak en son Fresh mağazasının aynı market ürünlerini taşıyıp taşımadığı belli değil.

Farklı ödeme seçenekleri sunulacak

Diğer taraftan, mağazada müşterilere" Just Walk Out" alışverişini mi yoksa geleneksel ödeme yöntemlerini mi kullanmak istedikleri sorulacak.

Just Walk Out deneyimini tercih edenler ise üç şekilde alışveriş yapabilecekler. Bunlar arasında, ürünlerin QR kodlarını Amazon uygulamasında taramak, Amazon One'ı kullanarak avuçlarını göstermek veya Amazon hesaplarına bağlı bir kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapmak bulunuyor.

Raftan alınan her ürün kişinin sanal sepetine eklenecek

Mağazada raftan alınan her ürün kişinin sanal sepetine eklenirken, sepetten çıkarılan ürünler otomatik olarak kaldırılacak.

Öte yandan, İlk Amazon Fresh mağazası geçtiğimiz Eylül ayında Washington eyaletine bağlı Seattle kentinde açılmıştı. Şu anda Los Angeles’ta sekiz, Chicago’da dört ve Virginia'da bir tane olmak üzere ABD genelinde 14 tane Amazon Fresh mağazası bulunuyor.