Antalya'da ırmaklar taştı: İş yerlerine su bastı

Antalya'da ırmak ve dereler taştı
Antalya'da ırmak ve dereler taştı

Antalya'da yaşanan sağanak yağışın etkisiyle Serik ve Manavgat ilçelerinde Köprüçay ve Manavgat ırmakları ile Karpuzçay Deresi taştı. Yaşanan olayda birçok iş yeri ve tarım alanı zarar gördü.

Antalya'da etkili olan yağışların ardından panik yaşandı. Sağanak yağışın ardından taşan ırmaklar ve dereler iş yerlerine ve narenciye bahçelerine zarar verdi.

Restoran sahiplerinden Osman Gündoğdu, sabaha karşı gelen telefonla ırmağın taştığını öğrendiğini söyledi.

Haberi alır almaz iş yerine geldiğini anlatan Gündoğdu, "Restoranın ırmağa yakın kısmındaki masa ve sandalyeleri topladık. Suların daha fazla yükselmesiyle iş yerimi su bastı." dedi.

Mahsur kalanlar oldu

Manavgat'ta da Manavgat Irmağı'nın yükselmesi sonucu bölgedeki bazı iş yerlerini su bastı.

Karpuzçay Deresi'ndeki taşmasının ardından Kızılot Mahallesi'ndeki ATO Tatil Sitesi'ne su doldu.

Evlerinde mahsur kalanların yardım çağrısı üzerine; jandarma, itfaiye, AFAD, Manavgat Belediyesi ve İHH Arama Kurtarma ekipleri bölgeye sevk edildi.

Bazı vatandaşlar, Manavgat Belediyesinin iş makineleri ve arama kurtarma ekiplerinin botlarıyla evlerinden alındı. Mahsur kalan bir köpek de arama kurtarma ekiplerinin botuyla kurtarıldı.

Tahliye çalışmaları başlatıldı

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, bölgeye gelerek incelemelerde bulundu, ekiplerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Sözen, gazetecilere, derenin suyunun lodosun etkisiyle denize dökülemeyip geri gelmesiyle tatil sitesinin zemin katlarını su bastığını söyledi.

Lodosun durmasıyla suların boşalmaya başladığını belirten Sözen, tatil sitesi sakinlerine elektriklerin olmamasından dolayı ısınmaları için soba ve ışıldak ile sıcak yemek verileceğini ifade etti.

Sözen, "Manavgat Irmağı'ndaki su seviyesinin yükselmesiyle ilgili şu anda tehlikeli bir durum yok." dedi.

İlçedeki bazı tarım alanları ile muz seraları da taşından etkilendi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >