Apple çalışanları Siri üzerinden 'kaydedilen seslere' kulak misafiri oluyor!

Apple Siri
Apple Siri

Siri, Bixby, Google Asistan ya da Amazon Echo gibi kişisel asistanlar kullanıcılardan elde ettiği veriler sayesinde yapay zekâyı bir adım öteye taşıyor.
Ama aslında bu ürünler sürekli dinlemenin yanı sıra çeşitli kayıtlar da alıyor. Son raporlar, bu kayıtlarda çok farklı konularda konuşmalar geçtiğini gösteriyor.
Apple ise bu dinleme ve kayıtların hizmet kalitesini artırmak için yalnızca birkaç saniye için yapıldığını ifade ediyor.

Mobil kullanıcıların büyük bölümü Siri, Bixby, Google Asistan ya da Alexa gibi kişisel asistanların doğasına epey hakim. Ancak çok az kişi gizlilik endişesinin farkında: Ses kayıtları!

gzt

Yayınlanan son rapor, Sirikayıtlarını gözden geçirmekle görevli Apple mühendislerinin uyuşturucu anlaşmaları ve kişisel sağlık bilgileri de dahil olmak üzere çeşitli hassas içerikler duyduğunu iddia ediyor.

Aslında benzer şeyler diğer kişisel asistanlar için de geçerli. Bu tarz cihazlar elde edilen veriler yardımıyla 'daha iyi hizmet vermek için' dinleme yapıp kayıt altına alıyor.
Aslında benzer şeyler diğer kişisel asistanlar için de geçerli. Bu tarz cihazlar elde edilen veriler yardımıyla 'daha iyi hizmet vermek için' dinleme yapıp kayıt altına alıyor.

Google ve Amazon'da olduğu gibi Apple da aslında Siri kayıtlarını takip edip yapayzekânın buna göre şekillenmesini sağlıyor. Yani elde edilen veriler doğrultusunda gelecek şekilleniyor.

The Guardian'a göre, bu Siri kayıtlarının küçük bir yüzdesini gözden geçirmekte olan Apple çalışanlarının sonuç olarak 'gizli' verilere maruz kaldığını ortaya koyuyor.

Bu bilgileri Apple çalışanlarının öğreniyor olması ne yazık ki çok büyük bir problem. İncelemeler aslında sesli asistanın kalitesini yükseltmeye yardımcı oluyor. Ancak kullanıcılar bunu tam olarak bilmiyor. Yani aslında hassas bilgilerin Siri ya da diğer asistanlarla paylaşılıyor olması bir şekilde çalışanların bu bilgileri edindiği anlamına geliyor.

Apple aslında Siri üzerinden bu seslerin birkaç saniyeyi aşmayacak şekilde kaydedildiğini ve yapay zekânın gelişmesi için kullanıldığını söylüyor.
Apple aslında Siri üzerinden bu seslerin birkaç saniyeyi aşmayacak şekilde kaydedildiğini ve yapay zekânın gelişmesi için kullanıldığını söylüyor.

Siri'nin yanlışlıkla etkinleştirilmesi durumunda, bu hassas bilgilerin kaydedildiği bildiriliyor. Normalde, kullanıcılar asistanı çağırmak için Hey Siri gibi uyandırma cümlesini kullanmak zorunda. Ancak iPhone ya da Siri etkin bir cihaz bu kelimeye yakın bir şey duyarsa kullanıcılar çoğu zaman farkında olmadan dinlemeye başlayabiliyor.

Üstelik bu durum iPhone'lara has değil. Apple Watch için de aynı şey geçerli. Sonuç olarak raporda Apple'da çalışan bazı kişilerin uyuşturucu anlaşmalarından tutun birçok farklı bilgiye erişebildiği yer alıyor.

Apple, konuyla alakalı The Guardian'a yaptığı açıklamada şunları söylüyor:

    Siri, dikteyi iyileştirmek için isteklerin küçük bir kısmını analiz ediyor. Kullanıcı istekleri, kullanıcıların Apple Kimliği ile ilişkilendirilmiyor. Siri cevapları güvenli tesislerde analiz ediliyor ve Apple'ın katı gizlilik kurallarıyla sınırlı tutuluyor.
    Apple, Siri aktivitelerinden %1'inden daha azını özel bir altküme değerlendirmesi olmadan kayıt altına alıyor. Kaydedilen sesler genellikle birkaç saniye uzunlukta.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >