Arnavutluk’taki depremden yurda dönenler korku dolu anları anlattı

Arnavutluk yaşanan 6,4 büyüklüğündeki depremde hasar gören binalardan biri
Arnavutluk yaşanan 6,4 büyüklüğündeki depremde hasar gören binalardan biri

Arnavutluk'ta 6,4 şiddetinde deprem meydana geldi. Bu depremde çok sayıda kişi hayatını kaybetti, yüzlerce de yaralı var. Büyük depremin ardından peş peşe artçılar da oldu. Arnavutluk’tan yurda dönen yolcular, deprem sırasında ve sonrasında yaşadıkları korku dolu anları anlattı.

Dün sabaha karşı Merkez üssü Arnavutluk’un başkenti Tiran'ın 34 kilometre batısında bulunan 6,4 büyüklüğündeki depremde, en az 19 kişi hayatını kaybetmiş 600'den fazla kişi yaralanmıştı.Çok sayıda binada hasar meydana gelmişti. Yerel saatle 03.54'te meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremin ardından Richter ölçeğine göre 5'in üzerinde çok sayıda artçı depremler de yaşandı.

Arnavutluk'taki depremi yaşayan Hasan Cumhur Bandaççıoğlu
Arnavutluk'taki depremi yaşayan Hasan Cumhur Bandaççıoğlu

“Birçok kişinin arabalarında ve meydanlarda uyuduğunu gördük”

Korkutan depremin ardından Arnavutluk’un başkenti Tiran’dan dönen yolcular, deprem anında yaşadıklarını anlattı. Tarifeli uçakla İstanbul’a dönen yolculardan Hasan Cumhur Bandaççıoğlu, havalimanında basın mensuplarına depreme ilişkin yaptığı değerlendirmede bir fuar için Tiran’da bulunduğunu belirterek “İlk deprem galiba gece yarısı 12.00 civarında oldu. İlki 5,1 civarındaydı. Daha sonra 04.00 civarında asıl deprem başladı ve 45-50 saniye sürdü. Daha önce deprem yaşamış biri olarak gerçekten çok ürkütücüydü. Kaldığımız otelde 22 Türk vardı, yaralanan yoktu ama çok yüksek bir deprem yaşadık ve korktuk. Allah ülkemizi böyle bir depremden korusun. Aynı şiddette bir depremin İstanbul’da olduğunu düşünemiyorum bile. Tiran’da birçok kişinin arabalarında ve meydanlarda uyuduğunu gördük. Otellerinde kimileri lobide uyudu” dedi.

Arnavutluk'taki depremde yaşadıklarını anlatan Mirjana Kuka
Arnavutluk'taki depremde yaşadıklarını anlatan Mirjana Kuka

“Bizim için bir şoktu, hareket edemedik”

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >