Aşı olan ABD'liler AB'ye seyahat edebilecek

Arşiv
Arşiv

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen The New York Times'a verdiği demeçte, COVID-19'a karşı tamamen aşılanan ABD’lilerin, bu yaz Avrupa Birliği’ni (AB) ziyaret etmelerine izin verileceğini söyledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, COVID-19’a karşı iki doz aşılanan ABD’lilerin bu yaz Avrupa Birliği (AB) ülkelerini ziyaret edebileceğini açıkladı. Von der Leyen, “Gördüğüm kadarıyla ABD’liler Avrupa İlaç Kurumu (EMA) onaylı aşıları kullanıyor. Bu, onların AB ülkelerine seyahati ve serbest dolaşımını mümkün kılacaktır. 27 üye devletin tümü, EMA tarafından onaylanan aşıları yaptıran herkesi koşulsuz olarak kabul edecektir” dedi.

Böylelikle Avrupa Birliği (AB) bir yıldan uzun süredir yürürlükte olan seyahat politikasında değişikliğe gitmiş olacak. Mart 2020'de, AB liderleri çoğu yabancı yolcunun AB’ye girişini kısıtladı. Blok sınırları yazın kısmen açıldığında bile ABD çok riskli edildiği için bu ülkeden yolcu kabul edilmedi.

27 üye ülkenin tümü onaylı aşıları yaptıranları kabul edecek

Bununla birlikte, ABD'de kullanım için izin verilen üç aşının tümü, Pfizer /BioNTech, Moderna ve Johnson & Johnson, AB'nin ilaç düzenleyicisi tarafından onaylandı. Von der Leyen, "27 üye devletin tümü, EMA tarafından onaylanan aşıları yaptıran herkesi koşulsuz olarak kabul edecektir" dedi.

Diğer taraftan New York Times, ABD’li ve AB’li yetkililerinin turistlerin aşı durumlarını kanıtlamalarına olanak sağlayacak aşı sertifikaları konusunda görüşmelerde bulunduğunu aktardı.

Aşı pasaportu üzerinde çalışılıyor

Geçen ay AB, aşılanmış vatandaşlarının blok içinde daha kolay seyahat etmelerine izin verecek bir aşı pasaport sistemi üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu..

Öte yandan, Von der Leyen AB sınırlarının ABD'li turistlere ne zaman açılacağına dair bir zaman çizelgesi vermedi ve bunun ülkedeki koronavirüs salgının durumuna bağlı olacağına dikkat çekti.