AstraZeneca, COVID-19 aşısı için hem tarih hem de fiyat verdi

Arşiv
Arşiv

Dünya koronavirüs aşısı için belerken AstraZeneca'nın CEO'su Pascal Soriot, önemli açıklamalarda bulundu. Soriot, toplu aşılamaya yıl sonunda başlanabileceğini, aşının fiyatının da 34-42 TL bandında olacağını belirtti.

AstraZeneca’nın CEO’su Pascal Soriot aşıdaki son durumla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. ABD merkezli Bloomberg’e konuşan Soriot, aşının yıl sonunda geniş çaplı olarak uygulama için hazır olabileceğini söyledi.

"Geniş çaplı aşılama Ocak 2021'de"

Klinik deneylerin önemine dikkat çeken Soriot, “Günün sonunda aşının henüz işe yarayıp yaramadığını bilmiyoruz. Sonuçlar buna ve ne kadar uzun süre koruduğuna ilişkin diğer sorulara da yanıt verecek. Geniş çaplı olarak aşılamaya 2021 Ocak’ta geçilmesi mümkün. Aralık ayında bile olabilir” dedi.

Fiyatı ne kadar olacak?

Soriot ABD’deki onay sürecinin FDA’nın orada yürütülen çalışmaları incelemesine bağlı olduğunu söylerken, aşının muhtemel satış fiyatını da ortaya koydu. Soriot’a göre bir doz aşı fiyatının 4 ya da 5 dolar (34-42 TL) olması bekleniyor.

Çalışmalara ara verilmişti

  • Oxford Üniversitesi'yle birlikte koronavirüs aşısı üzerinde çalışan AstraZeneca ilaç şirketi, Eylül ayı başında üçüncü aşamada testlere ara verdiğini duyurmuştu. Söz konusu karar aşıyı gönüllü olarak deneyen kişilerden birinde ciddi nörolojik yan etkiler görülmesi üzerine alınmıştı. Yapılan incelemelerin ardından çalışmalar 13 Eylül'de yeniden başladı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >