Avusturya Başbakanı Kurz'dan koronavirüs gölgesinde vize serbestisi açıklaması

Arşiv
Arşiv

Avusturya Başbakanı Kurz, Avrupa Birliği (AB) içerisinde salgın döneminde de vize serbestisinin uygulanabilmesi için birlik içerisinde adım atacaklarını açıkladı. Durumu 'sorun' olarak niteleyen Kurz, sorun çözülmediği takdirde aynı fikirde olan komşu ülkelerle ulusal düzeyde anlaşma yapılacağını duyurdu.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, basına yaptığı açıklamada, yarın düzenlenecek AB liderler zirvesinde birlik içinde seyahat serbestisinin yeniden sağlanabilmesi için İsrail’de olduğu gibi "aşı pasaportu" uygulamasına geçilmesi önerisinde bulunacağını söyledi.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz - Arşiv
Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz - Arşiv

Kurz, "Aşı yaptırmış veya hastalığa yakalandıktan sonra iyileşerek bağışıklık kazanmış veya yeni test yaptırmış kişiler için yeşil pasaport verilmeli" dedi

AB genelinde bir çözüm bulunması için girişimde bulunacaklarını kaydeden Kurz, aksi takdirde ulusal düzeyde bir yaklaşıma gidileceğini, aynı görüşte olan komşu ülkelerle bu projeyi hayata geçirmek için çalışacaklarını vurguladı.

Kurz, AB için de seyahat özgürlüğünün sağlanabilmesi için yeşil pasaport uygulamasının önemli bir rol oynayacağını belirterek birlik içinde sağlanacak uzlaşı doğrultusunda söz konusu pasaportlar için teknolojiden yararlanılacağını söyledi. Kurz, herkesin cep telefonunda bulundurabileceği bir uygulamayla kişisel nedenle ya da iş amaçlı rahatlıkla seyahat edebileceğini savundu.


Ülkede son durum nedir?

Avusturya'da son 24 saatte 2 bin 6 yeni vaka görüldü, toplam vaka sayısı 450 bin 376'ya, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 36 artışla 8 bin 470'e ulaştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >