Ayda bir kez tiyatroya gitmek ömrü uzatıyor

Tiyatro seyircileri perdenin açılmasını beklerken- Arşiv
Tiyatro seyircileri perdenin açılmasını beklerken- Arşiv

Kimi beslenmesine dikkat ederek, kimi spor yaparak uzun ve sağlık bir ömre sahip olmak için çabalıyor. Yapılan yeni bir araştırmaya göre ayda bir kez tiyatroya giden kişilerin ölüm riski % 30 düştüğü görüldü. Böylelikle sanatın sağlık açısından yararlı olduğu bilimsel olarak kanıtlandı.

Sanatın; sağlıklı beslenmek, spor yapmak, yürüyüşe çıkmak kadar yaşam kalitesini arttırdığı belirlendi. İngiltere’de Londra Üniversitesi Akademisi’nin yaptığı araştırmada, ayda bir kez tiyatroya veya müzeye giden kişilerin erken ölüm riskinin yüzde 30; birkaç ayda bir giden kişilerde ise riskin yüzde 14 azaldığı tespit edildi. Bilim insanları bu tespitlere 50 yaşın üzerindeki 7 bin kişiyle 12 yıl süren çalışma sonucu ulaştı.

Sanatsal aktivitelerin verdiği zevk, akıl ve psikolojik sağlığı koruyor

Araştırmada, sanatsal aktivitelerden alınan zevkin akıl ve psikolojik sağlığı koruduğu da belirlendi. Araştırmayı yürüten ekibin başında yer alan doktor Daisy Fancourt, “Sanatın sağlık açısından yararlı olduğu bilimsel olarak kanıtlandı.

Sanatın sağlık sorunlarını önleyici etkisini ortaya koyan ilk araştırma

NTV'de yer alan habere göre, Ayrıca bu araştırma, farklı sosyal faktörlerin insan sağlığına etkilerini aydınlatmak açısından da çok önemli” dedi. Ayrıca araştırma, sanatın sağlık sorunlarını önleyici etkisini ortaya koyan ilk araştırma olma özelliği de taşıyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >