Azerbaycan tezkeresi TBMM'den geçti: Mehmetçik bir yıl daha görev yapacak

Arşiv
Arşiv

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) Türk askerinin Azerbaycan'daki görev süresinin uzatılmasına ilişkin tezkere görüşmeleri başladı. Görüşmelerin ardından Azerbaycan tezkeresi kabul edildi. Buna göre, Türk askeri bölgede 17 Kasım 2022 tarihine kadar görev yapacak.

Türk askerinin Azerbaycan'da görev süresini 1 yıl daha uzatan tezkere TBMM'de kabul edildi.

TBMM Genel Kurulunda Azerbaycan tezkeresi görüşmeleri düzenlendi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) dışındaki dört siyasi parti gurubu ‘kabul’ oyu verdi.

Azerbaycan'a güçlü destek

Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarını kurtarma mücadelesinde elde ettiği başarılı netice ve sahada oluşan yeni durum sonucunda, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya tarafından imzalanan 9/11/2020 tarihli Üçlü Bildiri'de bölgedeki istikrarın korunması amacıyla öngörülen faaliyetlerin devam ettiği hatırlatılan tezkerede, Türkiye’nin uluslararası hukuk ve meşru egemenlik hakları temelinde, toprak bütünlüğü dâhil tüm haklarını savunabilmesi için sürecin başından itibaren Azerbaycan'a güçlü destek verdiği hatırlatıldı.

Türkiye’nin bölgede barış ve istikrarın korunup güçlendirilmesi ve bunu kolaylaştıracak biçimde iktisadi altyapının inşa ve ihyası için önemli girişimlerde bulunduğu kaydedilerek, Türkiye'nin Rusya ile birlikte oluşturduğu, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin görev yaptığı Ortak Merkez’in, faaliyetlerine başarıyla devam ettiği belirtildi.

Türkiye'nin ulusal çıkarları için önemli

Türkiye’nin Ortak Merkez vasıtasıyla da bölgenin güvenliğine ve taraflar arasında güven inşasına katkı sağladığı belirtilen tezkerede, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin Ortak Merkez'deki görevlerine devam etmesi, Türkiye'nin bölgedeki etkin ve yapıcı rolünün ve ulusal çıkarların bir gereği olduğu ifade edildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >