Azerbaycan'dan, Türkiye'ye doğal gaz ihracatında yüzde 19 artış

Arşiv
Arşiv

Azerbaycan'ın, Türkiye'ye olan doğal gaz ihracatını bu sene yüzde 19 arttırması ve sevkiyatın 10 milyar metreküpe ulaştırılması planlanıyor. Doğal gaz ihtiyacının tamamını Rusya, Azerbaycan ve İran'dan ithal eden Türkiye'nin ek yatırımlarla TANAP hattının kapasitesini arttırması bekleniyor.

Euronews'in haberine göre, Azerbaycan'dan Türkiye'ye doğal gaz, Avrupa'ya uzanan Güney Gaz Koridoru'nun en büyük ayağını oluşturan Trans-Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) üzerinden sağlanıyor. İki ülke gelecek dört yıl içinde ek yatırımlarla hattın kapasitesini yılda yaklaşık 32 milyar metreküpe çıkarmayı planlıyor.

Güney Gaz Koridoru üzerinden AB'ye giden gaz yüzde 40'tan fazla arttı

Avrupa Birliği'ne (AB), Hazar Denizi'ndeki gaz kaynaklarını ulaştıran Güney Gaz Koridoru'ndan geçen yıl yapılan sevkiyat yüzde 40'tan fazla artış gösterdi.

Bakü'de gerçekleştirilen Güney Gaz Koridoru 9. Danışma Kurulu Toplantısı'na katılan AB Komisyonu Enerjiden Sorumlu Üyesi Kadri Simson, "Güney Gaz Koridoru, geçen yıl enerji krizinin zirvesindeki dönemde AB için çok önemli bir boru hattı, gaz tedarik kaynağı olduğunu kanıtladı" dedi.

2022'de 11,4 milyar metreküp gaz sevkiyatı

AB'ye 2021 yılında Güney Gaz Koridoru aracılığıyla yaklaşık 8 milyar metreküp gaz geldiğini anımsatan Simson, söz konusu gaz sevkiyatının 2022'de 11,4 milyar metreküpe çıktığını belirtti.

Simson, geçen yıl Güney Gaz Koridoru ile AB'ye gönderilen gaz miktarında yüzde 40'tan fazla artış olduğuna dikkati çekti.

Güney Gaz Koridoru'nun, 5 yıllık bir inşaat süreci sonunda AB'ye yıllık 20 milyar metreküp gaz iletecek kapasiteye çıkacağına işaret eden Simson, atılacak adımları Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov ile görüştüklerini kaydetti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >