BAE '10 numara'yı casus yazılımla dinlemiş

Boris Johnson
Boris Johnson

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) bir İsrail firması tarafından geliştirilen Pegasus yazılımını kullanarak İngiltere Başbakanlık Ofisini dinlediği iddia edildi.

Siber güvenlik uzmanlarından oluşan araştırma grubu Citizen Lab, İngiltere'de Başbakanlık Ofisinin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından casus yazılım Pegasus aracılığıyla dinlendiğini iddia etti.

Citizen Lab tarafından yapılan açıklamada, "2020 ve 2021'de resmi İngiliz ağlarında birden fazla şüpheli Pegasus casus yazılım vakasını gözlemlediğimizi ve bunları İngiltere hükümetine bildirdiğimizi teyit ederiz" denildi.

İngiltere Başbakanlık Ofisi
İngiltere Başbakanlık Ofisi

"BAE ile bağlantılı"

Bu yerler arasında Başbakanlık Ofisi ve Dışişleri Bakanlığının da olduğu belirtilen açıklamada, "Dışişleri Bakanlığıyla ilgili şüpheli vakalar, BAE, Hindistan, Kıbrıs (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) ve Ürdün'le eşleştirdiğimiz Pegasus operatörleriyle bağlantılı. İngiltere Başbakanlık Ofisindeki şüpheli vaka ise BAE'yle eşleştirdiğimiz bir Pegasus operatörüyle bağlantılı" ifadesine yer verildi.

Ancak araştırmacılar, casus yazılımın hedefindeki kişileri belirleyemediklerini kaydetti.

Firma iddiaları yalanladı

Pegasus'u üreten İsrail firması NSO'dan, Guardian gazetesine yapılan açıklamada, iddialar yalanlanarak kendilerinin Citizen Lab ve Uluslararası Af Örgütü tarafından siyasi olarak hedef alındıkları savunuldu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >