Bahçeli'den Türkiye-ABD anlaşmasına ilk yorum

MHP Genel Başkanı, Türkiye-ABD arasındaki anlaşmadan memnun olduklarını belirtti.
MHP Genel Başkanı, Türkiye-ABD arasındaki anlaşmadan memnun olduklarını belirtti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye ile ABD arasında varılan Suriye anlaşması hakkında açıklamalarda bulundu. ABD tarafına göndermelerde bulunan Bahçeli, anlaşmadan memnun olduklarını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı tebrik ettiklerini belirtti. Bahçeli, ABD Başkanı Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı diplomatik dile aykırı mektubu da çirkin olarak nitelendirdi.

Milliyetçi Harekat Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye ve ABD arasındaki anlaşmayla ilgili yayımladığı mesajda, "Milliyetçi Hareket Partisi, Türkiye ile ABD heyeti arasında varılan uzlaşmayı değerli bulmaktadır" ifadelerini kullandı.

İşte MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin açıklamaları:

"Türkiye'nin terörle mücadelede tavizsiz olduğu anlaşılmıştır"

"9 Ekim 2019 Çarşamba günü başlayan Barış Pınarı Harekatı bölgesel ve küresel husumetin düzeyini göstermekle birlikte Türkiye’nin sağlam, sağduyulu ve ilkeli tutumunu da cümle aleme tekraren ispat ve ilan etmiştir.

Türkiye’nin terörle mücadelede hiçbir ülkeyle mukayese edilemeyecek ölçüde samimi, inançlı ve tavizsiz olduğu anlaşılmış, adeta beşeriyetin vicdanına kazınmıştır.

"ABD, terör örgütünün arabuluculuğunu yapmaya hevesleniyor"

  • Çirkin bir mektup vasıtasıyla Türkiye ile terör örgütleri arasında arabuluculuğa heveslenen, alçak bir teröristi general diye tanıtıp ülkemize müzakere öneren ABD Başkanı Trump’ın tarihin ve insanlığın yanlış tarafında durduğu elbette tartışma götürmez bir gerçektir.

"Kimin doğrudan yana kimin ikiyüzlü olduğu ortaya çıkmıştı"

ABD Başkan Yardımcısı Pence başkanlığında ülkemize gelen heyetle yapılan görüşme trafiği sonucunda kimin dik duruşlu ve doğrudan yana, kimin ikiyüzlü ve yanlış istikamette olduğu da esasen netleşmiştir.

Sonuçlarının ayrıca değerlendirilmesi gereken Barış Pınarı Harekatı’nın içimizde ve dışımızda mevzi alan huşunet ve hıyanet cephesini deşifre ettiği ortadadır.

"Anlaşmayı değerli buluyoruz"

Milliyetçi Hareket Partisi Türkiye ile ABD heyeti arasında varılan uzlaşmayı değerli bulmaktadır.

  • ABD, PKK/YPG’li teröristleri beş gün içinde fiili güvenli bölge hattının 32 km güneyine çekecek, hainler silah bırakıp mevzileri imha edilecektir.

Bu hususların gerçekleşmesi için ABD’yle birlikte alenen desteklediği PKK/YPG’nin 120 saat mühleti bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, uluslararası hukuka, Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ne ve daha önemlisi insanlık vicdanına bağlı ve saygılı tavrını sonuna kadar muhafaza etmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tebrik

Ülkemizin haklı duruşunu, meşru pozisyonunu dünyanın yüzüne defalarca haykıran, kararlılığından ödün vermeyen Sayın Cumhurbaşkanımızı ve hükümetini yürekten kutluyorum.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin harekât bölgesinde müteyakkız halde görmekten, kahramanca mücadelesini takip etmekten kıvanç duyuyorum.

Bütün kahramanlarımızı takdir ve tebrik ediyor, her türlü gelişmeye karşı uyanık ve hazırlıklı olduklarına inanıyorum.

Çünkü su uyuyacak, düşman uyumayacaktır.

Barış Pınarı Harekâtı kapsamında şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet, halen tedavi altında bulunan kardeşlerimize şifalar diliyorum.

Allah Türkiye’nin ve Türk milletinin yardımcısı olsun."