Bahçeli'nin Türk siyasetinin son 16 yılına damga vuran 7 hamlesi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli

MHP'nin kurucu lideri "Başbuğ" Alparslan Türkeş'in vefatının ardından 6 Temmuz 1997'deki kurultayda MHP genel başkanlığına seçilen Devlet Bahçeli, 20 yılı aşan liderliğinde önemli kararlara damga vurdu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin siyasetin akışını değiştiren 7 hamlesi

3 Kasım 2002 Seçimleri

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Devlet Bahçeli, 1999
seçimlerinde DSP ve ANAP'la kurulan koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcısı
olarak görev aldı. Ahmet Necdet Sezer'in, Bülent
Ecevit'e anayasa kitapçığı fırlatması 2001 ekonomik krizi ve Ecevit'in artan
sağlık sorunları koalisyon için sonun başlangıcını hazırladı.
3 Kasım 2002 Seçimleri Devlet Bahçeli, 1999 seçimlerinde DSP ve ANAP'la kurulan koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. Ahmet Necdet Sezer'in, Bülent Ecevit'e anayasa kitapçığı fırlatması 2001 ekonomik krizi ve Ecevit'in artan sağlık sorunları koalisyon için sonun başlangıcını hazırladı.

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Bu gelişmeler sırasında koalisyon hükümetinin ikinci büyük ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 7 Temmuz 2002 günü, partisinin Bursa'nın Keles ilçesinde düzenlediği 11. Kocayayla Türkmen Kurultayı'nda yaptığı açıklamada 3 Kasım 2002 tarihinde erken seçim yapılmasını istedi. 3 Kasım 2002'de yapılmasına karar verilen seçim ile Türkiye'nin AK Partili yılları da başladı.
Bu gelişmeler sırasında koalisyon hükümetinin ikinci büyük ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 7 Temmuz 2002 günü, partisinin Bursa'nın Keles ilçesinde düzenlediği 11. Kocayayla Türkmen Kurultayı'nda yaptığı açıklamada 3 Kasım 2002 tarihinde erken seçim yapılmasını istedi. 3 Kasım 2002'de yapılmasına karar verilen seçim ile Türkiye'nin AK Partili yılları da başladı.
2007'de 367 krizini deldi, Abdullah Gül Cumhurbaşkanı oldu

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Anayasa Mahkemesi
cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda Genel Kurul'da 367 milletvekilinin
bulunması gerektiği yönündeki kararı sonrası Köşk seçimi yapılamayınca genel
seçime gidildi.
2007'de 367 krizini deldi, Abdullah Gül Cumhurbaşkanı oldu Anayasa Mahkemesi cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda Genel Kurul'da 367 milletvekilinin bulunması gerektiği yönündeki kararı sonrası Köşk seçimi yapılamayınca genel seçime gidildi.

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Barajı aşarak Meclis'e giren MHP'nin lideri Bahçeli seçimden kısa süre sonra yaptığı açıklamada, "Eğer konu Anayasa Mahkemesi'nin son kararına göre 367 sayısı açısından değerlendiriliyorsa MHP cumhurbaşkanlığı seçiminde orada olacaktır" dedi. MHP'nin Genel Kurul'daki oylamaya katılma kararı, Gül'e o zaman Cumhurbaşkanlığı'na temsil eden Çankaya Köşkü'nün yolunu açtı. Gül, 28 Ağustos 2007'de 11. Cumhurbaşkanı seçildi.
Barajı aşarak Meclis'e giren MHP'nin lideri Bahçeli seçimden kısa süre sonra yaptığı açıklamada, "Eğer konu Anayasa Mahkemesi'nin son kararına göre 367 sayısı açısından değerlendiriliyorsa MHP cumhurbaşkanlığı seçiminde orada olacaktır" dedi. MHP'nin Genel Kurul'daki oylamaya katılma kararı, Gül'e o zaman Cumhurbaşkanlığı'na temsil eden Çankaya Köşkü'nün yolunu açtı. Gül, 28 Ağustos 2007'de 11. Cumhurbaşkanı seçildi.
7 Haziran 2015 Seçimleri

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Kuruluşundan bu yana girdiği
seçimlerden tek başına iktidarı elde edebilecek oyu alan AK Parti, 7 Haziran
2015'teki seçimde bu orana ulaşamadı. Bahçeli, seçimin ardından yaptığı ilk
açıklamalarda hiçbir koalisyonun içinde yer almayacağı mesajını vererek yeni
bir seçime işaret etti. 1 Kasım 2015'te seçimlere gidildi ve AK parti %49.5 ile
yeniden tek başına iktidar oldu.
7 Haziran 2015 Seçimleri Kuruluşundan bu yana girdiği seçimlerden tek başına iktidarı elde edebilecek oyu alan AK Parti, 7 Haziran 2015'teki seçimde bu orana ulaşamadı. Bahçeli, seçimin ardından yaptığı ilk açıklamalarda hiçbir koalisyonun içinde yer almayacağı mesajını vererek yeni bir seçime işaret etti. 1 Kasım 2015'te seçimlere gidildi ve AK parti %49.5 ile yeniden tek başına iktidar oldu.
16 Nisan 2017 Referandumu

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Bahçeli, 11 Ekim
2016'daki grup konuşması ile de yönetim sistemi değişikliğinin fitilini
ateşledi. Bahçeli, "Fiili duruma hukuki boyut kazandırmak gerek"
diyerek başkanlık sistemine geçilmesi gerektiğini söyledi. AK
Parti'nin tek başına Meclis'ten geçiremeyeceği anayasa değişikliği teklifine
Meclis'te destek veren MHP, desteğini referandumda da sürdürdü ve sonuç 'Evet'
lehine oldu.
16 Nisan 2017 Referandumu Bahçeli, 11 Ekim 2016'daki grup konuşması ile de yönetim sistemi değişikliğinin fitilini ateşledi. Bahçeli, "Fiili duruma hukuki boyut kazandırmak gerek" diyerek başkanlık sistemine geçilmesi gerektiğini söyledi. AK Parti'nin tek başına Meclis'ten geçiremeyeceği anayasa değişikliği teklifine Meclis'te destek veren MHP, desteğini referandumda da sürdürdü ve sonuç 'Evet' lehine oldu.
Cumhur İttifakı kararı

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  8 Ocak 2018'de
medya kuruluşlarının Ankara temsilcileri ile buluşan Bahçeli, partisinin
cumhurbaşkanı adayı göstermeyeceğini, Erdoğan'ı destekleyeceklerini açıkladı.
Yapılan yasal düzenlemenin ardından AK Parti ve MHP "Cumhur İttifakı"
adıyla seçimlere birlikte girme kararını duyurdu.
Cumhur İttifakı kararı 8 Ocak 2018'de medya kuruluşlarının Ankara temsilcileri ile buluşan Bahçeli, partisinin cumhurbaşkanı adayı göstermeyeceğini, Erdoğan'ı destekleyeceklerini açıkladı. Yapılan yasal düzenlemenin ardından AK Parti ve MHP "Cumhur İttifakı" adıyla seçimlere birlikte girme kararını duyurdu.
17 Nisan 2018 erken seçim çağrısı

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  16 Nisan 2017
referandumunun yıldönümünden bir gün sonra Bahçeli, kritik bir çağrı daha
yaptı. "Önümüzde 2 seçenek vardır. Ya normal tarih beklenecek. Ya da milli
mecburiyetten dolayı seçimler erkene çekilecektir. Bilinmelidir ki, gerekli
uyum yasalarının çıkarılmasının ardından MHP, seçimlerin erkene alınmasından
yana takdirini kullanmaktadır" diyen Bahçeli, cumhurbaşkanlığı ve
milletvekili seçimlerinin 26 Ağustos 2018 tarihinde yapılmasını önerdi.
17 Nisan 2018 erken seçim çağrısı 16 Nisan 2017 referandumunun yıldönümünden bir gün sonra Bahçeli, kritik bir çağrı daha yaptı. "Önümüzde 2 seçenek vardır. Ya normal tarih beklenecek. Ya da milli mecburiyetten dolayı seçimler erkene çekilecektir. Bilinmelidir ki, gerekli uyum yasalarının çıkarılmasının ardından MHP, seçimlerin erkene alınmasından yana takdirini kullanmaktadır" diyen Bahçeli, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin 26 Ağustos 2018 tarihinde yapılmasını önerdi.
Erdoğan, Bahçeli görüşmesi sonrası seçim tarihi belli oldu

                  
                  
                  
                  
                  Cumhurbaşkanı Erdoğan, erken seçim çağrısı yapan MHP lideri Bahçeli ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki görüşmesi 13.30 sularında başladı. Görüşme 14.00 sularında sona erdi. Görüşme sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Seçim konusunu ülkemizin gündeminde bir an önce çıkarmak şarttır. Seçimlerin 24 Haziran 2018'de yapılmasına karar verdik. Milletimize hayırlı olsun diyoruz." dedi
Erdoğan, Bahçeli görüşmesi sonrası seçim tarihi belli oldu Cumhurbaşkanı Erdoğan, erken seçim çağrısı yapan MHP lideri Bahçeli ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki görüşmesi 13.30 sularında başladı. Görüşme 14.00 sularında sona erdi. Görüşme sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Seçim konusunu ülkemizin gündeminde bir an önce çıkarmak şarttır. Seçimlerin 24 Haziran 2018'de yapılmasına karar verdik. Milletimize hayırlı olsun diyoruz." dedi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a verdiği destekle Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Başkan'ı olmasını sağladı.

                  
                  MHP lideri Devlet Bahçeli 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimine 'bir oy Erdoğan'a bir oy MHP'ye sloganıyla çıktı ve Erdoğan, AK Parti ve MHP'lilerin desteğiyle, seçimde oyların yüzde 52'sini alarak yeni hükümet sisteminin ilk Cumhurbaşkanı oldu. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin hayata geçirilmesinde kilit rol oynayan MHP, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın arkasında dururken, milletvekili genel seçiminde 1 Kasım 2015'teki yüzde 11,17 olan oy oranını korumayı başararak, seçimin sonucunu belirledi ve "kilit parti" konumuna geldi. Anketleri yanıltan MHP, yüzde 11.17 oy alarak 50 milletvekili çıkardı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a verdiği destekle Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Başkan'ı olmasını sağladı. MHP lideri Devlet Bahçeli 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimine 'bir oy Erdoğan'a bir oy MHP'ye sloganıyla çıktı ve Erdoğan, AK Parti ve MHP'lilerin desteğiyle, seçimde oyların yüzde 52'sini alarak yeni hükümet sisteminin ilk Cumhurbaşkanı oldu. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin hayata geçirilmesinde kilit rol oynayan MHP, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın arkasında dururken, milletvekili genel seçiminde 1 Kasım 2015'teki yüzde 11,17 olan oy oranını korumayı başararak, seçimin sonucunu belirledi ve "kilit parti" konumuna geldi. Anketleri yanıltan MHP, yüzde 11.17 oy alarak 50 milletvekili çıkardı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >