Bahçesini kazarken fark etti, gözlerine inanamadı

​Bahçesini kazarken fark etti, gözlerine inanamadı
​Bahçesini kazarken fark etti, gözlerine inanamadı

Malatya'da evinin bahçesini kazan köylü, toprağın altında bir küp buldu. Yapılan incelemeler sonrası küpün tahmini 2 bin yıl öncesine ait Roma dönemi ürünü olduğu belirtildi.

Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde bir adam, kazdığı bahçesinde bir küp buldu.

Doğanşehir’de bir vatandaşın kendi bahçesinde yaptığı kazı sırasında bir küpü fark edip küpün tarihi nitelikli olduğunu düşünerek Müze Müdürlüğüne başvurması sonrası, uzmanlar bölgeye gitti. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ekipleri yapılan çalışma ile Pithosun bulunduğu alanın etrafının temizleyerek Pithosu yerinden çıkarmadan kazı esnasını aşama aşama belgeledi.

Roma dönemine ait 2 bin yıllık küp
Roma dönemine ait 2 bin yıllık küp

Herhangi bir kültür varlığı tespiti yapılmayan Pithosun etrafı genişletilip destek noktalarından halatlarla bağlanılarak inkısa zamanda tescilinin yapılarak koruma altına alınacağını belirtti.

Bulunan Pithosun pişmiş topraktan yapıldığı ve çark yapımı olduğunu kaydeden İskenderoğlu, “Bulunan Pithos formunu sivri dipli, geniş gövdeli, kısa boyunlu, kalın cidarlı, dışa taşkın kalın dudaklı, gövde üzerinde dört adet kabartma kuşak ve kuşak üzerinde çizgisel motifler bulunuyor. Pithosun yüksekliği 135 cm, çapı 92 cm, ağız çapı ise 54 cm. Pithosun Roma dönemine ait olduğunu ve 2 bin yıllık olduğunu değerlendiriyoruz. Pithos Malatya Müzesi Müdürlüğü olarak bu zamana kadar yapılan kazılarda elde edilen eserler içerisinde kendi kategorisinde bu büyüklükte, bu sağlamlıkta ele geçirilen tek eserdir" diye konuştu.

Roma dönemine ait 2 bin yıllık küp
Roma dönemine ait 2 bin yıllık küp
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >