Bakan Koca: Çin'den hayvan ithalatı durduruldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Çin'den gelen 61 kişiden alınan 2'inci numunelerin de negatif olduğu belirlendi. Yani gelen kişilerde koronavirüs enfeksiyonuna rastlanmadı." açıklamasında bulundu. Koca, Çin'den her türlü canlı, cansız hayvan, hayvansal ürünler ve yan ürünlerinin ithalatının geçici süreyle durdurulması kararı alındığını duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüse (2019-nCoV) karşı alınan yeni tedbirleri açıklarken, "Çin'den her türlü canlı-cansız hayvan, hayvansal ürünler ve yan ürünlerinin ithalatını geçici bir süreyle durdurulması kararı alındı." dedi.

Koronavirüs ile ilgili yeni tedbirler

Koca, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, koronavirüs ile ilgili mevcut durum ve alınan yeni tedbirler hakkında bilgi verdi.

Çin'de bu hastalıktan dolayı 639 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Koca, "Son 24 saatte 3 bin 151 yeni vaka tespit edildi. Hayatını kaybeden vakaların büyük çoğunluğu risk grubu dediğimiz kronik hastalığı olan 60 yaş üstü ve bağışıklığı düşük olan kişiler olduğunu biliyoruz." ifadesini kullandı.

Çin'in Vuhan kentinden tahliye edilerek Türkiye'ye getirilen vatandaşlar, sağlık ekibi ve tahliyede görev alan mürettebatın sağlık durumuna ilişkin olarak da bilgi veren Koca şunları söyledi:

"Bildiğiniz gibi Zekai Tahir Burak Hastanemizde 6 gündür 61 kişi gözlem altında tutulmakta. İlk koronavirüs testleri negatif bulunmuştur. Hepsinden ikinci numuneleri alındı. Ulusal Üroloji Referans Laboratuvarımızda çalışıldı. İkinci numunelerin de 61 kişinin negatif olduğunu söylemek istiyorum. Yani gelen 61 kişinin hiçbirinde koronavirüs enfeksiyonuna rastlanmadığını açıklamak istiyorum."

"Bilim kurulumuz haftaya toplanacak"

Bakan Koca, gelecek hafta bilim kurulunun toplanacağına işaret ederek, "Özellikle gözlem süresiyle ilgili sağlık ekibi ve mürettebatla ilgili bir değerlendirme bulunulacağını ifade etmek istiyorum." dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından gelecek hafta koronavirüs salgınına karşı çözüm bulmak için bir araştırma ve inovasyon forumunun gerçekleştirileceğine dikkati çeken Koca, bu foruma Türkiye'den ikisi bilim kurulundan olmak üzere 3 temsilcinin katılacağını söyledi.

Koca, ocak ayında havalimanlarında Çin uçuşları için başlatılan termal kamera taramalarının da genişletildiğini hatırlatarak şöyle devam etti:

"Çin uçuşlarını geçici olarak durdurduktan sonra bilim kurulumuzun kararıyla tüm uluslararası havalimanlarında yurt dışından gelen yolcuları termal kamera ile kontrol ediyoruz, iki gün önce başlandı. Şu an 17 havalimanımızda yürüttüğümüz taramalarda herhangi şüpheli yolcuya rastlanmadığını söylemek istiyorum."

Koca, bu tehdide karşı halkın korunması için gerekli tüm tedbirlerin bilim kurulunun önerisi ve öncülüğünde hayata geçirilmesinde kararlı olduklarının altını çizdi.

"Çin'de canlı-cansız hayvan ithalatını durdurduk"

Yeni koronavirüsün Çin'in Vuhan kentinde bir canlı hayvan pazarından yayılarak dünyayı tehdit ettiğini hatırlatan Koca, şunları kaydetti:

"Koronavirüsler zoonotik yani hayvandan insana bulaşan bir hastalıktır. Aynı zamanda insandan insana bulaştığı da artık anlaşılmıştır. Şu anda hangi hayvandan kaynaklandığı da çok net olarak bilinmemektedir. Bu çerçevede hayvan kaynaklı olası bir bulaşımın önlenmesi adına önemli bir tedbiri daha hayata geçirdik. Çin'den her türlü canlı-cansız hayvan, hayvansal ürünler ve yan ürünlerinin ithalatını geçici bir süreyle durdurulması kararı alındı."

İlgili yazının Tarım ve Orman Bakanlığı'na iletildiğini ifade eden Koca, "Bu ithalatı durdurulan ürünler arasında kümes hayvanları, deniz ürünleri, yumuşakçalar, hayvansal yağlar ve benzeri ürünler de bulunuyor." bilgisini verdi.

"Çin'den ülkemize gelecekler 14 gün süreyle izinli sayılacak"

Koca; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Çin Büyükelçiliğine de bir resmi yazı gönderdiklerini açıklayarak şöyle konuştu:

"Bu yazımızda Çin'den ülkemize çalışmaya gelen Çin vatandaşlarının 14 gün süreyle izinli sayılması, iletişim bilgilerinin il sağlık müdürlüklerine bildirilmesi, belirti ve bulgular açısından takiplerinin yapılması ve Sağlık Bakanlığının izni ile çalışmaya başlaması hususunu da ayrıca belirttik."

Ne olmuştu?

  • Çin'den Türkiye'ye getirilen 32 Türk, 6 Azerbaycan, 3 Gürcistan ve bir Arnavutluk vatandaşı olmak üzere, 42 yolcu ile mürettebat, teknik ekip ve sağlık personelinden oluşan toplam 62 kişi, alandaki işlemlerin tamamlanmasının ardından ambulanslara alındı. Yolculara ambulanslara nakline özel kıyafetli askeri personel yardımcı oldu.

    Uçakta bulunanlar 17 ambulans ile Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi'ne sevk edildi. Hastaneye giden ambulanslar konvoy halinde hareket etmedi. Uçaktan inen yolcular peyderpey hastaneye transfer edildi. 14 gün süreyle karantinaya alındı.

  • Çin'deki koronavirüsü nasıl başladı?

  • Virüs ilk olarak 12 Aralık 2019'da Vuhan'da tespit edilmişti.

    Çin'de ölü sayısının her gün arttığı ciddi bir salgına dönüşenvirüse karşı henüz aşı ya da ilaç bulunmuyor. Salgının, Vuhan'da kapatılanHuanan Deniz Ürünleri Pazarı'ndan çıktığı ihtimali üzerinde duruluyor.Ülkede yeni tip koronavirüse yönelik bilimsel çalışmalarda,virüsün genetik dizininin Çin'e özgü yarasa ve yılan türlerindenkaynaklandığına dair ilk sonuçlar elde edilmiş, daha sonra salgın sona erinceyekadar ülkede yabani hayvan ticareti yasaklanmıştı.Virüsün kısa sürede Vuhan'dan diğer kent ve eyaletlere sıçramasınedeniyle 22 Ocak'tan bu yana başta Vuhan olmak üzere Hubey eyaletine bağlıirili ufaklı 17 kentte toplu ulaşım durdurulmuştu.Pekin yönetimi, ülke içinde salgınla mücadele için çeşitliönlemler alarak Vuhan'a girişleri yasaklamış, çıkışlara da çok özel durumlardaizin verileceğini açıklamıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >