Bakan Koca'dan 'balık pulu' hastalarına müjde

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Sağlık Bakanı Koca, "Halk arasında balık pulu olarak bilinen 'iktiyozis' hastalığının tedavisinde kullanılan ilacın üretiminin durdurulması üzerine Bakanlık olarak yerli üretim için harekete geçtik." dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı yazılı açıklamada çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan asitretin etken maddeli ilacın firmanın üretimi durdurması nedeniyle yaklaşık üç aydır piyasada bulunamadığını kaydetti.

Yabancı menşeli üretici firmanın artık bu ilacı üretmeyeceğini, piyasaya vermeyeceğini beyan ettiğini aktaran Koca, şu ifadeleri kullandı:

"Özellikle, halk arasında balık pulu olarak bilinen iktiyozis hastalığının tedavisinde kullanılan bu ilacın üretiminin durdurulması üzerine Bakanlık olarak yerli üretim için harekete geçtik. İlacı kullanan vatandaşlarımızın mağdur olmaması adına temmuz ayında ilacın tam muadili için yerli bir firmaya ruhsat verdik. Yerli muadil ilaç, eylül ayının ilk haftası piyasaya verilecektir. Ayrıca, genetik geçişli olması sebebiyle Manisa Turgutlu'da daha sık görülen bu hastalıktan mustarip vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek adına ilgili firmayla görüşerek, ilk üretimin bölgeye sevkini temin edeceğiz."

Balık pulu hastalığı nedir?

İktiyozis, Yunanca balık pulu derisi anlamına gelen "Ichth" kelimesinden türemiştir.

İktiyozis hastalığı, doğuştan olduğu gibi sonradan da ortaya çıkabiliyor. Şiddetli iktiyozlar ise genellikle doğumdan itibaren görülmeye başlanır.

Balık pulu hastalığı belirtileri
Balık pulu hastalığı belirtileri
  • Belirtileri
  • - Ciltte kaşıntı
  • - Ciltte poligon şekilde pullar
  • - Çok kuru cilt
  • - Kalınlaşan cilt
  • - Kafa derisinde pullanma
  • - Ciltte kahverengi, gri, beyaz pullanma

Nedenleri

İktiyozis hastalığı, deride epidermal proteinler ve lipidler arasında etkileşim ve fonsiyonlarındaki problemlerden kaynaklanır. Derinin üst katmanındaki aşırı ve kronik protein birikmesi sonucunda oluşur. Aile bireylerinden geçen bu hastalık gençlik dönemlerinde azalmak ve kaybolmakla beraber, zaman içinde geri dönebilir.

Bu hastalığın çocuğa geçmesi için tek bir ebeveynin bu gene sahip olması yeterlidir.

Bu geni olmasa da bile bazen kişilerde iktiyozis hastalığı görülebilir. Bunun nedeni de kanser, böbrek yetmezliği veya tiroid gibi hastalıklardır.

  • Tedavisi
  • Bu hastalığın, günümüz modern tıbbında bir tedavisi yoktur. Uygulanan tedaviler belirtileri aza indirgemeye yöneliktir.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >