Bakan Selçuk duyurdu: Ortaokul ve liselerde sınıfta kalma geri geliyor

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Sınıfta kalma geri geliyor
Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Sınıfta kalma geri geliyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınıfta kalmanın olmamasının eğitimde önemli ölçüde seviye düşüklüğüne yol açtığını belirterek "Dört işlemi bilmeden lise bitiriliyor. Eğitimde kalitenin daha da düşmemesi için bu sisteme son veriyoruz. Gelecek öğretim yılında ortaokullar ve liselerde sınıf tekrarı uygulaması geri gelecek" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklamasında 2020-2021 eğitim-öğretim yılından itibaren ortaokul ve liselerde sınıfta kalmayı yeniden getireceklerini belirterek bunun nedenini şöyle açıkladı:

Sınıfta kalmanın olmaması eğitimde önemli ölçüde seviye düşüklüğüne yol açtı. Dört işlemi bilmeden lise bitiriliyor. Eğitimde kalitenin daha da düşmemesi için bu sisteme son veriyoruz.

"Ders sayısı azaltılacak"

Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk'e konuşan Selçuk ayrıca açıklamasında liselerde ders sayısının azaltılması yönünde çalışmalar yapıldığını belirterek, “Öğrenciler fazla ders nedeniyle konularda yüzeysel kalıyor. Bunu önce pilot okullarda uygulayacağız ve sistemde köklü düzenleme yapacağız” diye konuştu.

"Yeni düzenleme için hazırlıklar tamam"

Selçuk ayrıca Anadolu Ajansı tarafından yayınlanan bir diğer demecinde de sınıf geçmeyle ilgili yeni yönetmelik hakkında bilgiler verdi.

"Pilot uygulamalarla başlayacağız. Hazırlıklarımız tamam, bu sene pilotunu simülasyon anlamında yaptık, gayet güzel geçti" diyen Selçuk sözlerini şöyle tamamladı:

  • Burada, her dersten iki dönem notunun aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının 70 olması gibi şeyler var.

Böyle olduğunda kaç öğrenci yukarı çıkıyor, kaçı çıkamıyor bunun modellemesi çıktı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >