Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların sayısı 600 bini aştı

arakan
arakan

Myanmar güvenlik güçlerinin Arakan'daki saldırıları sürüyor. Birleşmiş Milletler, zulümden kaçan Arakanlı Müslümanlar ile ilgili yaptığı açıklamada, Bangladeş'e sığınan Arakanlıların sayısının 603 bine ulaştığını belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM), zulümden kaçan Arakanlı Müslümanlar ile ilgili resmi rakamları açıkladı.

BM, 25 Ağustos'tan bu yana Myanmar'daki şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların sayısının 603 bine ulaştığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Duniya Aslam Khan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Myanmar'ın Arakan eyaletinden Bangladeş'e sığınmacı akınının devam ettiğini söyledi.

Binlerce insan Myanmar güvenlik güçlerinin katliamlarından kaçıyor.
Binlerce insan Myanmar güvenlik güçlerinin katliamlarından kaçıyor.

Khan, 25 Ağustos'tan bu yana Arakan eyaletinin kuzeyinde Myanmar ordusu ve fanatik Budistlerin saldırılarından kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların sayısının 603 bine ulaştığını kaydetti.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Sözcüsü Joel Millman, cuma günkü demecinde, 25 Ağustos'tan itibaren Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların sayısını 589 bin olarak açıklamış ve sığınmacıların zorlu şartlarda yaşam mücadelesi verdiğine dikkati çekmişti.