Başkan Trump 'sosyal medya kararnamesini' imzaladı

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya platformlarının kullanıcılarının paylaşımlarından sorumlu tutulması öngörülen kararnameyi imzaladı
ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya platformlarının kullanıcılarının paylaşımlarından sorumlu tutulması öngörülen kararnameyi imzaladı

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter'ın bazı tweetlerine "bilgiyi doğrula" seçeneğini koymasına çok sert tepki gösterdi, sosyal medya platformlarına resmen savaş açtı. Başkan Trump sosyal medya platformlarının paylaşımlardan hukuki olarak sorumlu tutulmasını öngören bir kararname imzaladı. Trump daha önce de sosyal medya için, "Ya düzenlemeye tabi tutarız ya da kapatırız" ifadelerini kullanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medyaya ilişkin yeni düzenlemeler getiren kararnameye, Beyaz Saray'da Oval Ofis'te düzenlenen törenle imza attı.

İmza töreninde konuşan Trump, kararnamede, internet şirketlerini kullanıcılarının paylaştığı içeriklerden sorumlu tutmayan yasanın değiştirilmesinin öngörüldüğünü belirterek, sosyal medya platformlarının artık kullanıcılarına uyguladığı sansürden ve platformlarda yapılan paylaşımlardan sorumlu olması gerektiğinin altını çizdi.

Trump, "Amerika tarihinde, ifade özgürlüğünün karşılaştığı en büyük tehlikelerden birisini yenmek için bugün buradayız" ifadesini kullandı.

Kararnameyi imzaladığı esnada Oval Ofis'teki bir gazetecinin "Twitter hesabınızı silecek misiniz?" şeklindeki sorusunu ise "Bu ülkede daha adil bir basın olsaydı bunu seve seve yapardım ancak basın adaletsiz olduğu için ben sosyal medya üzerinden birçok insana ulaşıyorum" şeklinde yanıtladı.

Son birkaç gündür ABD Başkanı Donald Trump ve Twitter arasında yaşanan gerilim, son olarak Trump'ın 'ya düzenleriz ya da kapatırız' çıkışının ardından daha da sertleşti. Twitter CEO'su Jack Dorsey ise 'sorunlu bilgileri göstermeye devam edeceğiz' şeklinde konuştu. Önümüzdeki süreçte ABD'de sosyal ağlara ve özellikle de Twitter'a ilişkin önemli düzenlemeler olabilir.

'Elimden gelse Twitter'ı da kapatırdım'

Twitter'ın "bilgiyi doğrula" seçeneğini "siyasi aktivizm" olarak nitelendiren ve sosyal medya şirketlerinin "tekelcilik" yaptığını savunan Trump, "Twitter, saygın bir şirket olmasa ve hukuki hakkım olsa Twitter'ı da kapatırdım. Bu konuda avukatlar ile görüşüyoruz, hukuki bir süreç yürüteceğiz" diye konuştu.

  • Trump ayrıca, Minnesota'da polis şiddetiyle öldürülen George Floyd'un ölüm anlarına ilişkin videoyu da "şok edici" olarak nitelendirdi.

Trump ve Twitter arasında 'bilgiyi doğrulama' tartışması

Twitter, son günlerde sosyal medya platformlarında dezenformasyonun yayılmasının önüne geçmek için bazı paylaşımlarının altına eklediği "bilgiyi doğrulama" etiketini, salı günü Trump'ın California eyaletindeki "uzaktan oylama"konusunda attığı tweetlere de uygulamıştı.

İlginizi çekebilirTwitter CEO'su Jack Dorsey'den Trump'a gönderme: Sorunlu bilgileri göstermeye devam edeceğiz

Seçimlere ve ifade özgürlüğüne müdahale suçlaması

Söz konusu uyarının gündem olmasının ardından Trump olay hakkında Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Twitter'ı "3 Kasım'daki seçimlere müdahale etmeye çalışmak" ve "ifade özgürlüğünü kısıtlamak" ile itham etmişti.

İlginizi çekebilirABD Başkanı Donald Trump ve Twitter arasındaki gerginliğin perde arkası

'Cumhuriyetçiler sosyal medyaya susturuluyor'

Trump, çarşamba sabahı yaptığı Twitter paylaşımında ise "Cumhuriyetçiler, sosyal medya platformlarının, muhafazakar sesleri susturmaya çalıştıklarını hissediyor. Bunun olmasına izin vermeyeceğiz, bu platformlara ya güçlü düzenlemeler uygulayacağız ya da bunları kapatacağız" ifadesini kullanmıştı.

İlginizi çekebilirTwitter, ABD Başkanı Donald Trump'ın iki paylaşımına uyarı ekledi
İlginizi çekebilirABD Başkanı Trump'tan sosyal medyayı kapatma tehdidi