Bavulda yanan elektronik sigara uçağı düşürüyordu

Dün İstanbul Sabiha Gökçen – Paris seferini yapan Pegasus Havayolları’na ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, pilotların kargo bölümünden dumanlar yükselmesi üzerine acil iniş yaptı.

HABER MASASI DİĞER DAKİKADA-OKUNUR
Bavulda yanan elektronik sigara uçağı düşürüyordu
Pegasus firması dün acil iniş yapan uçak hakkında açıklamalarda bulundu.

Dün İstanbul Sabiha Gökçen – Paris seferini yapan Pegasus Havayolları’na ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, pilotların kargo bölümünden dumanlar yükselmesi üzerine acil iniş yaptı.

BEĞEN

Herkese örnek teşkil edecek bir başarı öyküsüne sahip olan Semra Ünal,4 kilo taze cennet elmasından 1 kilo kurutulmuş cennet elması üreterek kendisinin elde ettiği incir cipsi sayesinde 20 kadına istihdam sağladı.

Geliştirdiği incir cipsi ürünüyle girişimcilik başarısı ile dikkatleri üzerine çeken Ünal, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde verilen resepsiyona davet edilerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüştü.

  • Doğal yöntemlerle cennet elmasını kurutmayı başaran Ünal, ürünün tutup tutmayacağını denemek için sattığı incir cipsinin içine tadımlıklar koyarak müşterilere sundu. Aldığı olumlu tepkiler ve gelen taleplerden cesaret alarak işe koyulan Ünal, ürünü internetten satışa sundu.

41 yaşındaki 3 çocuk annesi Ünal yaptığı açıklamada 2 yıl önce kurutmaya başladığı ancak incir cipsine ağırlık vermesi nedeniyle yeteri kadar ilgilenemediği cennet elmasına bu yıl ağırlık verdiğini belirtti.

Mahalledeki 20 arkadaşıyla birlikte geçen yıl 1 ton cennet elması kurusu elde ettiklerini söyleyen Ünal, ürünün beğenilmesi üzerine bu yıl üretimi 5 tona çıkardıklarını söyledi.

Mahallede adeta fabrika gibi çalıştıklarını anlatan Ünal, "Cennet elmalarını tek tek soyarak altı delikli tellerin üzerine seriyoruz. Üzeri naylonla örtülü seraların içinde kurumaya bırakıyoruz. Hava durumuna göre meyvenin küflenmemesi için seranın belirli yerlerini açıp havalandırıyoruz. 4 kilo tazeden 1 kilo kurutulmuş ürün çıkıyor. Ürün kurutulduğunda hurmaya çok benzer bir lezzet oluşuyor" dedi.

Yörede geçmişte çok sayıda cennet elması ağacının bulunduğunu, bunların sökülerek yerine incir ve zeytin dikildiğini anlatan Ünal, son dönemde yaş olarak yeniden tüketilmeye başlanan meyveyi kurutarak, gelirini artırmak istediklerini anlattı.

Cennet elması kurusuna "Türk hurması" adını verdiler

Cennet elması kurusuna "Türk hurması" adını verdiklerini söyleyen Ünal, şöyle konuştu:

  • "İncir cipsi bizim için çok büyük bir başarı oldu. Cennet elması da incir gibi bölgenin bir lezzeti. Bunun da kurusunu yapmaya karar verdik. Bu meyve de tıpkı incir gibi tazeyken en fazla 2 gün bekleyebiliyor. Daha fazla beklerse akıp gidiyor. O yüzden bunu kurutup kazanç elde etmek istedik. Sonuç çok güzel oldu. Tadımlık gönderdiğimiz ürünlere verilen siparişlerin çok olması doğru yolda olduğumuzu gösterdi."

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
Depremde kardeşini kaybeden Basri Kara'nın gözyaşları yürekleri burktu VİDEO / 00:52

Depremde kardeşini kaybeden Basri Kara'nın gözyaşları yürekleri burktu

Kamil Çapçı Jurnal.ist Pazar 15:24, 26.01.2020
YUKARİ-DONUN

veri-politikasi-aciklama veri-politikamizi inceleyebilirsiniz