Belediye başkanları ve muhtarlar ne kadar maaş alacak?

YSK binası
YSK binası

31 Mart'ta gerçekleştirilen Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonucunda Türkiye yerel idarecilerini seçti. 30'u büyükşehir olmak üzere 922 ilçe, 386 beldede bin 389 belediye başkanı ve 50 bin civarında mahalle muhtarı seçilerek göreve geldi. Seçimlerin ardından ise merak edilen konuların başında 'belediye başkanı ve muhtarların özlük hakları ne ve maaşları ne kadar?' dikkati çeken sorular oldu.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin sona ermesi ile Türkiye yerel yöneticilerini seçti.

Türkiye genelinde 30’u büyükşehir 81 il, 922 ilçe ve 386 beldede bin 389 belediye başkanının yanı sıra 50 bin dolayında köy ve mahalle muhtarı, on binlerce belediye meclis üyesi seçilerek görev aldı.

Oy sayım ve döküm işleminden bir görüntü.
Oy sayım ve döküm işleminden bir görüntü.

2019 belediye başkanları ne kadar maaş alacak?

Seçimlerin sona ermesinin ardından vatandaşlar belediye başkanları ile muhtarların maaş ve sosyal güvenlik haklarını merak ediyor. Yeni seçilen belediye başkanı, muhtar ve belediye meclisi üyeleri ne kadar maaş alacak? Sosyal güvenlik hakları neler?

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre, belediye başkanlarının maaşları ile belediye meclis üyelerinin özlük hakları 5393 sayılı Belediye Kanunu ile düzenleniyor. Kanuna göre, belediye başkanlarının maaşları, görev yaptıkları yerin nüfusuna göre değişiyor.

 • Örneğin, yasada nüfusu 2 milyonun üzerinde olan İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana, Konya, Şanlıurfa, Gaziantep büyükşehir belediye başkanlarının maaşları 230.000 gösterge ile belirleniyor.

Türkiye yerel yöneticilerinde kararını verdi.
Türkiye yerel yöneticilerinde kararını verdi.

2015 yılından itibaren bütçe kanunlarıyla yapılan 2280 ilave ile 232.280 gösterge üzerinden brüt maaşları hesaplanıyor. Gösterge rakamları, her 6 ayda bir artırılan memur maaş katsayısıyla çarpılarak brüt maaş bulunuyor. Bu rakamdan öncelikle yüzde 5 oranında genel sağlık sigortası (GSS) primi ile yüzde 9 oranında maluliyet, yaşlılık, ölüm (MYÖ) sigortası primi kesiliyor.

Kalan tutar üzerinden damga vergisi ve gelir vergisi düşülüyor. Gelir vergisi oranı yılın ilk aylarında yüzde 15 olarak başlıyor. İlerleyen aylarda, matrahtaki artışa bağlı olarak önce yüzde 20, sonra sırasıyla yüzde 27 ve yüzde 35 oranına kadar çıkıyor.

 • Yerleşim yeri nüfusuna göre başkanların nisan ayı maaşları (TL)
 • 2.000.001'den fazla 24.068 TL
 • 1.000.001-2.000.000 19.929 TL
 • 500.001-1.000.000 16.351 TL
 • 250.001-500.000 arası 14.214 TL
 • 100.001-250.000 12.014 TL
 • 50.001-100.000 10.363 TL
 • 10.001-50.000 8.163 TL
 • 10.000'e kadar 7.063 TL

Oy sayım ve döküm işlemi
Oy sayım ve döküm işlemi

Büyükşehir belediye başkanları maaşları ne kadar?

Nüfusu 2 milyonun üzerindeki büyükşehir belediye başkanları nisan ayında yüzde 20 oranında gelir vergisi ödeyecekler. Prim ve vergiler düşüldükten sonra 24 bin lira maaş alacaklar. Evli, eşinin çalışıp çalışmaması ve çocuk sayısına bağlı olarak ayrıca aile yardımı ve asgari geçim indirimiyle ele geçen tutar artabiliyor.

Vergi oranı arttıkça ilerleyen aylarda ele geçen maaşları azalıyor. Örneğin haziran ayında yüzde 27 oranındaki vergi dilimine girince aile yardımı hariç net maaşları 21 bin 649 liraya gerileyecek. Belediye başkanlarının görevli, izinli ve hasta bulunduğu sürelerde maaşları kesilmiyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin seçim sonuçlarının ardından açıklama yaptı.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin seçim sonuçlarının ardından açıklama yaptı.

Belediye başkanlarının özlük hakları

Belediye başkanları daha önce hangi statüde olurlarsa olsunlar seçildikten sonra sosyal güvenlik primleri devlet memurları gibi 4/c üzerinden yatırılıyor. Önceden SSK’lı da BAĞ-KUR’lu da olsalar Emekli Sandığı’na tabi oluyorlar. Belediye başkanları görevde iken devlet memurlarına sağlanan doğum yardımı ve ölüm yardımı haklarından da yararlanabiliyorlar.

Muhtarların maaşı ne kadar?

Köy ve mahalle muhtarlarına 14750 gösterge üzerinden maaş ödeniyor. Bu göstergenin memur maaş katsayısı ile çarpımı üzerinden hesaplanan tutardan sadece damga vergisi kesiliyor. Yeni seçilecek muhtarlar haziran ayına kadar bin 911 lira, temmuz ayından sonra ise en az 2 bin 7 lira alacaklar.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven açıklamalarda bulundu.
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven açıklamalarda bulundu.

Belediye meclis üyelerinin hakları

Belediye meclisi üyelerine, meclis ve komisyon toplantılarına katıldıkları her gün için huzur hakkı ödeniyor. Günlük huzur hakkı tutarı, belediye başkanının brüt ödeneğinin günlük tutarının 3’te 1’ini geçmemek üzere, belediye meclisleri tarafından belirleniyor. Hesaplanan brüt tutar üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi kesiliyor.

Emekli aylıkları kesiliyor mu?

Emekliler kamuda çalışmaya başladıklarında, prensip olarak emekli aylıkları kesiliyor. Ancak, kanun uyarınca yerel yönetim seçimleri sonucuna göre görev alanların emekli aylıkları kesilmiyor. Emekli olup da belediye başkanlığına seçilenler, emekli aylıkları kesilmeden çalışabilecekler.

Emeklilikte eski ve yeni ayrımı söz konusu

Belediye başkanlarına, emekli olduklarında emekli aylıklarına ilave olarak makam ve temsil tazminatı ödeniyor. 2019 yılı ilk yarı itibarıyla ödenen toplam tazminat tutarı büyükşehir belediye başkanlarında 3 bin 134 lira, il belediye başkanlarında 2 bin 742, ilçe ve ilk kademe belediye başkanlarında bin 567, diğer belediye başkanlarında bin 175 lira seviyesinde bulunuyor.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İstanbul seçim sonuçlarına ilişkin basın açıklaması yaptı.
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İstanbul seçim sonuçlarına ilişkin basın açıklaması yaptı.

Ancak, emekli aylıklarına ilave olarak ödenen bu tazminattan herkes yararlanamıyor. 1 Ekim 2008 tarihinden önce en az 2 yıl belediye başkanlığı yapmış olanlar, SSK’lı, BAĞ-KUR’lu, Emekli Sandığı iştirakçisi olup olmadıklarına bakılmaksızın söz konusu tazminatları alabiliyor.

İlk defa 1 Ekim 2008 tarihinden sonra seçilen belediye başkanlarının tazminattan yararlanma hakları ise çalışma statülerine göre değişiyor. 2008 öncesi Emekli Sandığı’na tabi olarak çalışmış belediye başkanları tazminat alabiliyor. Fakat, SSK ve BAĞ-KUR’lu olup ilk defa bu seçimde başkan seçilen kişiler ise emekliliklerinde makam, temsil, görev tazminatı alamayacak.

 • Memurluğa 1 Ekim 2008’den sonra başlayanlar da SSK ve BAĞ-KUR’lular gibi tazminattan yararlanamayacak.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >