Biden tek bir şart sunarak Putin ile buluşmayı kabul etti

Putin ve Biden
Putin ve Biden

ABD her fırsatta Rusya'nın Ukrayna'yı işgal edeceğini açıklarken, bölgede endişeli bekleyiş sürüyor. Beyaz Saray'dan yapılan son açıklamada ise ABD Başkanı Joe Biden'ın, Moskova'nın Ukrayna'ya yönelik bir işgal eyleminin olmaması durumunda Rusya Devlet Başkanı Putin'le buluşmayı prensipte kabul ettiğini duyurdu.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Ukrayna krizi sürerken diplomatik sürece dair yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamasında, Ukrayna'ya yönelik bir işgal eyleminin yaşanmaması için ABD'nin tüm diplomatik süreçleri kullanacağına işaret eden Psaki, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'un bu hafta içi Avrupa'da buluşmasının planlandığını hatırlattı.

Psaki, "(Ukrayna'ya yönelik) Herhangi bir işgalin olmaması durumunda Başkan Biden, Devlet Başkanı Putin'le buluşmayı prensipte kabul etti" ifadesini kullandı.

"İşgal olursa ağır yaptırımlar gelecek"

Beyaz Saray Sözcüsü, krizin diplomatik çözümüne her zaman hazır olduklarını, ancak Rusya'nın işgal yönünde adım atması durumunda ise hızlı ve ağır yaptırımlar getireceklerini sözlerine ekledi. Psaki ayrıca, Moskova'nın halen kapsamlı bir saldırı için hazırlıklarını sürdürdüğünü de ifade etti.

Biden ABD yerel saatiyle pazar günü Beyaz Saray'da Ulusal Güvenlik Konseyini toplamış ve güvenlik kurmaylarıyla krizin gidişatını değerlendirmişti.

ABD, Rusların savaş çıkaracağın her fırsatta belirtiyor

Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilim haftalardır sürüyor. Rusya kanadından yapılan her açıklamada, işgalin söz konusu olmadığı belirtilse de ABD tarafı, her fırsatta Rusların savaş çıkaracağını açıklıyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >