Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlü uyardı: Salgın bitmedi devam ediyor

Arşiv
Arşiv

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, salgının bitmediğini ve devam ettiğini vurgulayarak sokağa çıkma yasağının bitmesiyle tedbirler ihmal edilirse düşüşe geçen koronavirüs tablosunun 10 gün içinde yükselişe geçeceği uyarısını yaptı.

Sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesinin ardından vatandaşları rehavete kapılmamaları konusunda uyaran Özlü "Salgın bitmedi devam ediyor. Tedbirlere uyarsak normal hayata dönüşümüz daha kısa zamanda olacaktır" diye konuştu. Özlü "Eğer bu sabah her şey normale dönmüş gibi sokaklarda, pazar yerlerinde ve marketlerde kalabalıklaşma olur ve sosyal mesafeyi korumazsak tekrar yukarıya doğru çıkışı bir hafta 10 gün sonra görebiliriz" dedi.

"Acele edersek, geç kalırız"

Prof. Dr. Tevfik Özlü
Prof. Dr. Tevfik Özlü

Virüsün son olarak dün bin 670 vatandaşımıza bulaştığını ve 61 kişinin ölümüne neden olduğunu hatırlatan Özlü, tedbirlere uyulması halinde normal hayata dönüşün daha kısa zamanda olacağını söyledi. Özlü "Acele edersek, geç kalırız; daha uzun süre evlerimizde kalırız. Biraz daha sabredelim. Tedbirleri gevşetmeyelim. 65 yaş üstü ve 20 yaş altındaki yurttaşlarımızın bir an önce dışarı çıkabilmeleri için hepimizin tedbirlere uyması gerekiyor. Onlar evden çıkmayarak bize yardımcı oluyorlar. Biz de sosyal mesafeyi koruyarak onların zahmetlerini boşa çıkarmayalım" ifadelerini kullandı.

İlginizi çekebilirSağlık Bakanlığı 'hayalet taşıyıcıları' takipte: Test çemberi genişliyor
İlginizi çekebilirBilim Kurulu Üyesi'nden 'bayram' uyarısı: El öperek riskli grubu tehlikeye atabiliriz