Bir dizi araştırma! Türkiye'de 20 farklı dilde yayın yapılıyor

Türk dizileri, yurt dışı pazarının büyük bir kısmını oluşturuyor

Televizyonun hayatımıza geniş ölçüde yerleştiği bir dönemde, Avrupa Birliği Görsel İşitsel Gözlemevi’nin yapmış olduğu araştırmaya göre sadece Türkiye'de 20 farklı dilde yayın yapılıyor.

Televizyon; sosyal hayatımızı etkisi altına alan, artık o kara kutu mantığından çıkmış bir teknolojik alet. Diziler ise bu aletin daha geniş kitlelere hatta kıtalar aşmasını sağlayan büyük bir araç.

Avrupa Birliği Görsel İşitsel Gözlemevi’nin yapmış olduğu bir araştırmaya göre, ülkelerin kendi dilleri dışında kullandıkları birden fazla yayın dili kullanıyor.

Raporda yer alan bilgilere göre en dikkat çeken sonuç kısmı şu şekilde:

Ezel, yurt dışında en çok ilgi gören işlerden biriydi
Ezel, yurt dışında en çok ilgi gören işlerden biriydi

Avrupa’da farklı dilde yayın konusunda Fransa ilk sırada yer alıyor. Aralarında Arapça ve Türkçe’nin bulunduğu 35 dilde yayın yapıldığı da tespit edilmiş. Tamil ve Urdu dilinde de projeler varmış. Türkiye’nin de ‘diğer ülkeler’ kategorisinde yer aldığı listede durum şöyle: İsviçre’de 25 farklı dilde, Norveç’te ve Türkiye’de ise 20 farklı dilde yayın yapılıyor.

Türkiye tüm bunların dışında, Dünya dizi pazarının öncü ülkelerinden olmasıyla da biliniyor. Bu durum, oyuncuların kariyerlerine de etki ediyor.

Songül Öden, Arap ülkelerinde en geniş hayran kitlesine sahip aktrislerden biri
Songül Öden, Arap ülkelerinde en geniş hayran kitlesine sahip aktrislerden biri
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >