Bir masa krizi daha: Bu sefer masanın diğer ucunda Lavrov var

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov (solda) Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov (solda) Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Rusya-Ukrayna krizinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Kremlin'de ziyaret etmiş, görüşmede iki liderin uzun bir masada birbirlerinden oldukça uzak zirveyi gerçekleştirmesi gündem olmuştu. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile olan görüşmede de aynı yöntemin uygulanması dünya basınında geniş yer aldı.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in, Kremlin'de Fransa Cumhurbaşkanı Macron'u uzun bir masanın diğer ucunda karşılaması dünya gündemine oturmuştu.

Konuya ilişkin Reuters’a konuşan kaynaklar, Macron'un Kremlin'in COVID-19 testi talebini reddettiğini bu nedenle mesafeli olduklarını öne sürmüştü. Macron'un DNA verilerini Rusya'ya vermek istemediği için test talebini reddettiği belirtilmişti.

Kremlin'den yapılan açıklamada ise bunun kasıtlı olmadığı ve amacın devlet liderlerinin sağlığını korumak olduğu belirtilmişti.

Putin, Lavrov'a da uzak

Bu zirve konuşulmaya devam ederken bu kez de Putin'in Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşmesi gündem oldu.

Rus televizyonlarına yansıyan karelerde Putin'in Lavrov'la yaptığı görüşmede de yine masanın en başına oturduğu ve Lavrov'un uzak bir mesafede oturduğu dikkatlerden kaçmadı.

Konuya ilişkin Kremlin'den ayrı bir açıklama yapılmadı.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >