Bir oy bir oydur: Tek bir seçmen için ormanın içlerinde sandık kuruldu

 Bhratdas Darşandas (solda)
Bhratdas Darşandas (solda)

Hindistan'da 11 Nisan'da başlayan genel seçimlerde, dört sandık görevlisi ve bir polis memuru, ülkenin ücra bir köşesinde yalnız başına tapınakta yaşayan 69 yaşındaki bir din adamının oy kullanabilmesi için seçim sandığı kurdu.

Hindistan'da 11 Nisan'da başlayan genel seçim heyecanı 19 Mayıs'a kadar devam edecek.

Ülkede dört sandık görevlisi ve bir polis memuru, Gujarat eyaletinin ücra bir köşesinde tapınakta tek başına yaşayan 69 yaşındaki bir din adamının oy kullanabilmesi için, Asya aslanlarının yaşadığı ormanda 70 kilometre yol kat ederek seçim sandığı kurması dikkati çekti.

Hindistanlılar oy verme sırasında
Hindistanlılar oy verme sırasında

20 yıldır tapınakta münzevi bir hayat süren Bhratdas Darşandas adlı din adamı, Salı günü kendisi için kurulan sandığa giderek oyunu kullandı. Darşandas'ın 2002'den beri hiçbir seçimi kaçırmadığı belirtiliyor.

Ülkenin dört bir yanına adayların afişleri asıldı.
Ülkenin dört bir yanına adayların afişleri asıldı.

Darşandas soyları tükenme tehdidi altında olan Asya aslanlarının yaşadığı 350 kilometrekarelik bir koruma alanındaki Şiva tapınağının sorumlusu. Dünya genelinde sadece 600 Asya aslanının kaldığı tahmin ediliyor. Hindistan'da parlamento üyelerinin belirleneceği seçimler 19 Mayıs'a kadar sürecek.

"Her yerde seçime yüzde 100 katılım olmalı"

Dünyanın en büyük demokrasisindeki seçimlerde yaklaşık 900 milyon kayıtlı seçmen için bir milyon oy merkezi kuruldu.

Coğrafi açıdan zorlu bölgelere fil sırtında oy sandıkları taşındı. Ancak tek bir seçmen için sandık kurulmasının sık rastlanılan bir durum olmadığı belirtiliyor.

Darşandas, oyunu kullandıktan sonraki açıklamasında "Hükümetin bu kadar zahmete katlanması, bir oyun bile ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. Banej'de (din adamının yaşadığı yerin adı) her yerde seçime yüzde 100 katılım olmalı" dedi.

Hindistan'da oylar 23 Mayıs'ta sayılmaya başlanacak