'Biz sizi koruyoruz, siz bizi kazıklıyorsunuz'

Trump ile Macron arasında yaşanan gelirim twitter üzerinden atışmaya dönüştü.
Trump ile Macron arasında yaşanan gelirim twitter üzerinden atışmaya dönüştü.

Paris Zirvesi bitti ancak yankıları devam ediyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 1. dünya savaşının sonra ermesinin 100. yılında yaptığı konuşmada 'milliyetçilik' ve 'Avrupa ordusu' konusunu açması ABD Donald Trump'ın tepkisini çekmeye devam ediyor. Trump, sosyal medyada yaptığı açıklamada Makron'u gündemi değiştirmeye çalışmakla suçladı.

Trump son zamanlarda gerilim yaşadığı Macron'un Avrupa Ordusu önerisinde bulunmasının ardından milliyetçiliği eleştiren konuşma yapmasını eleştirmeye devam ediyor.

Twitter'dan açıklamalar yapan Trump "Emmanuel Macron Avrupa'nın ABD, Çin ve Rusya'dan korunmak için için kendi ordusunu kurmasını öneriyor" diyerek ekledi:

'Düşmanınız Almanya'ydı'

  • "Ama Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında Almanya vardı. Peki bu Fransa açısından nasıl gelişmişti? ABD ordusu gelip yetişmeden önce Paris'te Almanca öğrenmeye başlıyorlardı."

'NATO için eller cebe'

Yine Avrupa'nın bir numaralı önceliğinin NATO bütçesine katkıyı artırmak olması talebine gelen Trump "İstersen NATO için öde ya ödeme" restini çekti.

'Amerikan şarapları da Fransız şarapları kadar güzel'

Hızını alamayan Trump bir süre sonra şöyle devam etti:

"Ticarete gelince, Fransa şahane şaraplar yapıyor, ama ABD de öyle. Sorun şu ki, Fransa, ABD'nin şaraplarını Fransa'ya satmasını çok zorlaştırıyor ve büyük gümrük vergileri koyuyor, oysa ABD, Fransız şarapları için işleri kolaylaştırıyor ve çok az gümrük vergisi alıyor. Adil değil, değişmek zorunda!"

'Macron, Avrupa ordusu ile gündem değiştirmeye çalışıyor'

"Sorun şu ki Emmanuel, yüzde 26 gibi çok düşük halk desteği ve neredeyse yüzde 10'u bulan işsizlik oranından mustarip. Sadece başka bir konuyla gündem değiştirmek istiyordu. Bu arada Fransa'dan daha milliyetçi bir ülke daha yoktur, çok gururlu bir halktır ve böyle olmak da hakkıdır."

Taşı gediğine oturttu

"Amerika'yı yeniden muhteşem yap" diyen kendi seçim ve kampanya sloganını Fransa'ya da uyarlayan Trump, Macron'un tüylerini diken diken etmiş olması beklenebilecek tweet dizisini şöyle noktaladı:

"FRANSA'YI YENİDEN MUHTEŞEM YAP!"

Cumartesi mezarlığa neden gitmediğini açıkladı

Trump, cumartesi günü 1. Dünya Savaşı'nda ölen ABD askerleri için mezarlıkta düzenlenen törene gitmemesine yönelik eleştirileri de şöyle cevaplandırdı:

"Bu arada helikopter Fransa'daki ilk mezarlığa görüş mesafesi neredeyse sıfıra düştüğü için uçamadığından, otomobille gitmeyi önerdim. Gizli Servis HAYIR dedi, havaalanından çok uzaktaydı ve geçişimiz Paris'te tüm yolların kapanmasına yol açabilirdi. Ertesi gün yağan yağmur altında Amerikan mezarlığında konuştum! Ama Yalan Haber Medyası bundan pek bahsetmedi!"

Elysee Sarayı: Yorum yok

Trump'ın Twitter saldırısına Macron'un makamından "Yorum yok" yanıtı geldi. Fransa Cumhurbaşkanlığı, sorular üzerine, "Tweetlerle ilgili söyleyecek bir şeyimiz yok. Cumartesi günkü görüşmelerinde, Macron, Avrupa ordusu ve Avrupa savunmasıyla ilgili görüşlerini çok net biçimde Trump'a iletmiştir" dedi.

Avrupa ordusu önerisini 'hakaret' saydı

Trump, haftasonunda Paris'te 1. Dünya Savaşı'nın sona erişinin 100. yıldönümü etkinliklerine katılmaya giderken de Avrupa Ordusu önerisini 'bombalamıştı':

"Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 'ABD, Çin ve Rusya'dan korunmak için Avrupa'nın kendi ordusunu oluşturması gerektiği' yönünde öneride bulundu. Çok aşağılayıcı. Belki Avrupa önce ABD'nin çok büyük bir şekilde destek verdiği NATO'ya olan borcunu ödemelidir."

'Biz sizi koruyoruz, siz bizi kazıklıyorsunuz'

"Bana milliyetçi deyin" gibi bir talebi de bulunan Trump, Paris'te Macron'un milliyetçiliği 'vatanseverliğe ihanet' diye nitelediği konuşmasını da hoş karşılamadı.

Nitekim Paris'ten dönüşte şu paylaşımda bulundu:

"Fransa'da dünya liderleriyle görüşmelerimde epey şey başarıldı. Adil muamele görmeyen ABD'ye adil muamele edilmesini hem askeri hem ticari açıdan gündeme getirmek hiçbir zaman kolay olmuyor. Başka ülkelerin askeri açıdan korunmaları için büyük paralar, yüz milyarlarca dolar ödüyoruz…"

"Bunun karşılığında aldığımız büyük ayrıcalık ise aynı ülkelerle ticarette yüz milyarlarca dolar kaybetmek oluyor. Bu durumun böyle devam edemeyeceğini onlara söyledim. Bu hep böyle saçmalık düzeyinde ABD'ye karşı gayriadil olageldi."

"Başka ülkelerin korunması için muazzam paralar harcayıp karşılığında ticaret açıkları ve kayıplarından başka bir şey aldığımız yok. Bu çok zengin ülkelerin ya ABD'ye büyük askeri koruması için para ödemelerinin ya da kendi kendilerini korumalarının zamanı gelmiştir. Ve ticaretin serbest ve adil yapılması gerekir."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >
KAYNAK / WWW.SPUTNİK.COM