BM'den Kaşıkçı için talep: Dokunulmazlıklar kaldırılsın

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komiseri Michelle Bachelet
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komiseri Michelle Bachelet

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komiseri Michelle Bachelet, İstanbul Suudi Arabistan Başkonsolosu ve konsolos çalışanlarının dokunulmazlıklarının kaldırılmasını talep etti.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komiseri Michelle Bachelet, Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ortadan kaybolmasının aydınlatılması için Suudi Arabistan Başkonsolosu ve konsolosluk çalışanlarının dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi.

BM'den dokunulmazlık talebi

Birleşmiş Milletler (BM), Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayının aydınlatılması için Suudi Arabistan Başkonsolosu ve konsolosluk çalışanlarının dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, yaptığı yazılı açıklamada, Suudi Arabistan'ı, Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın "ortadan kaybolması" ve "muhtemel yargısız infazına" ilişkin tüm bilgileri açıklamaya davet etti.

Kaşıkçı soruşturmasına Avrupa Birliği'nin bakış açısı.
Kaşıkçı soruşturmasına Avrupa Birliği'nin bakış açısı.

Bachelet, 1963 tarihli Viyana Sözleşmesi'nden kaynaklanan söz konusu dokunulmazlıktan acilen feragat edilmesi gerektiğinin altını çizerek, "Uluslararası hukuka göre, zorla ortadan kaybetme ve yargısız infaz çok ciddi bir suçtur ve dokunulmazlık, yaşanan olayın ve sorumluların soruşturulmasını engellemek için kullanılmamalıdır." ifadesini kullandı.

  • Kaşıkçı'nın "ortadan kaybolması" ve "muhtemel yargısız infazına" ilişkin tüm bilgileri açıklaması için Suudi Arabistan'a çağrı yapan Bachelet, Kaşıkçı soruşturması kapsamında Türk ve Suudi yetkililerin konsoloslukta inceleme yapılmasına ilişkin yaptığı anlaşmadan memnuniyet duyduğunu belirtti.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >