Bodrum ve Didim'de orman yangını: Otele sıçradı

Milas’ta orman yangını
Milas’ta orman yangını

Muğla'da Bodrum sınırlarına yakın Güvercinlik'te ormanlık alanda çıkan yangın otele sıçradı. Bakan Pakdemirli otelin tahliye edilmeye başladığını açıkladı. Eşzamanlı olarak Aydın'ın Didim ilçesinde de makilik alanda yangın meydana geldi. Didim'de kontrol altına alınan yangında soğutma çalışmalarının devam ettiği bölgede 10 hektarlık alanın zarar gördüğü bilgisine ulaşıldı.

Bodrum ilçesi sınırlarına yakın Meşelik Mahallesi'ndeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Bölgeye Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi yangın söndürme ekipleri sevk edildi.

Yangını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.

Türkiye'nin 7 ilinde süren orman yangınlarıyla ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Güvercinlik'te bir otelin tahliye edildiğini açıkladı.

Tahliye çalışmaları denizden gerçekleştiriliyor. Edinilen son bilgilere göre otelde kalan vatandaşları deniz motoları plajdan aldılar.

Alev iki otelin bahçesine kadar dayandı

Ekipler, yangına müdahale ederken, alevler 5 yıldızlı 2 otelin bahçesine kadar dayandı.

Meşelik Mahallesi, Kuyucak mevkiindeki çam ağaçları ile kaplı ormanlık alandan saat 14.30 sıralarında yangın çıktı. Oteller bölgesine yakın bir bölgede çıkan yangın, kısa sürede geniş bir alana yayıldı.

Alevler bölgedeki 5 yıldızlı 2 otelin bahçesine kadar dayandı. Alevlere 8 arazöz ve 6 itfaiye aracı ve 40 orman işçisi ile müdahale edildi. İş makineleri ile da ormanlık alanda yol açma çalışmaları sürüyor.

Jandarma ekipleri, sahildeki tatilcileri tedbir amacıyla bölgeden uzaklaştırdı. Bazı tekne sahipleri, karadan ulaşımın zor olduğu bölgedeki otellerde kalan turistlerin tahliyesi için destek verdi.

Ters esen rüzgar nedeniyle söndürme çalışmalarında güçlük yaşandığı bildirildi.

Didim'de makilik alanda yangın

Bodrum'daki yangınla aynı zamanlarda meydana gelen Aydın'ın Didim ilçesinde makilik alanda çıkan yangına da ekiplerin müdahalesi sürüyor.

Efeler Mahallesi Tekağaç mevkisindeki yerleşim yeri yakında bulunan makilik alanda yangın çıktı. Bölgeden dumanlar yükseldiğini gören çevredekiler, durumu itfaiye ekiplerine bildirdi.

Bölgeye itfaiye ekiplerinin yanı sıra Orman Genel Müdürlüğüne bağlı arazözler de sevk edildi. Ekipler, yangına müdahale ediyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >