Bodrum'da fırtına: Milyon dolarlık tekneler karaya oturdu

Bodrum'da gece saatlerinde fırtına başladı
Bodrum'da gece saatlerinde fırtına başladı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü günler öncesinde uyarılarda bulunarak vatandaşların tedbirli olmalarını belirtti. Gece saatlerinde başlayan fırtına Muğla’nın Bodrum ilçesinde milyon dolarlık bir yatın batmasına ve bazı teknelerin karaya oturmasına neden oldu.

Bodrum'da gece saatlerinde etkili olmaya başlayan fırtına günlük yaşamı olumsuz yönde etkiledi. Güneyli yönlerden esen rüzgar, kıyılarda büyük dalgalar oluşturdu. Ortakent Limanı'nda milyon dolarlık motoryat battı. Yaklaşık 10 metre uzunluğundaki motoryatın kurtarılması için vinç ve dalgıç yardımıyla çalışma başlatıldı. Ortakent kanalında bir sandalın battığı görüldü. Gümbet sahilinde bir motoryat rüzgarın etkisiyle kıyıya vurdu. Yine Gümbet'te bir lastik botun kıyıya sürüklendiği gözlendi. Fırtınanın gece saatlerinde kadar etkisini sürdüreceği öğrenildi. Saatteki hızı zaman zaman 80 kilometreye çıkan fırtına ilçede kabusa dönüştü. Bodrum - Datça feribot seferleri iptal edildi. Dev dalgalar işletmelerin iskelelerini dövdü. Liman başkanlığı sık sık denizcileri, denize açılmamaları konusunda uyardı.

''Bu kadar hasarı tahmin etmiyorduk''

Gümbet sahilinde karaya sürüklenen 12 metrelik motoryatın sahiplerinden Emin Çakıroğlu, “Sabah geldiğimizde bu şekildeydi zaten. İpi kopmuş galiba. Fırtına da zaten yüksekti. Bu kadar yüksek olacağını tahmin etmiyorduk. Bu şekilde bir hasar verebileceğini tahmin etmiyorduk. Olan olmuş artık yapabileceğimiz bir şey yok. Kurtarılması için çalışma başlatacağız” diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >