Bu gurur Türkiye'nin: TÜMOSAN ilk yerli dizel motoru üretti

TÜMOSAN
TÜMOSAN

Yüzde yüz yerli sermayeli Türk markası TÜMOSAN, ülkemize ilk yerli dizel motorunu hediye etti.

Birikimini konuşturdu
Albayrak Grubu bünyesindeki sanayi devi şirket, motor üretimindeki 40 yılı aşkın tecrübesiyle 45-185 BG aralığındaki dizel motor üretimine devam ediyor.

Türk mühendisler, dünyada dizel motorlarda kullanılan en son teknoloji olan yüksek basınçlı püskürtme-yanma teknolojisine (Common Rail) sahip motor ailesi geliştirme hedefi için sürekli çalışıyor.

Yüksek basınç artış oranlı turboşarj ve milli olarak geliştirilecek elektronik kontrol ünitesine sahip modern motor ailesinin ilk iki üyesi tamamlandı. Motorlar 155 beygir gücünden 1000 beygir gücüne kadar geniş bir yelpazede gelecek.
İlk ateşlemesi başarıyla yapıldı
Proje kapsamında sıralı 4 silindirli 4.5 litre ve 6 silindirli 6.8 litre yeni tasarım motorunun ilk ateşlemesi 2016 yılında başarı ile gerçekleştirildi. 

Motor ailesinin 4 ve 6 silindirli ilk iki üyesinin performans ve kalibrasyon çalışmaları devam ediyor. 4 silindirli 5.2 litre ve 6 silindirli 7.8 litre versiyonlarının tasarım ve analiz çalışmalarını da Türk mühendisleriyle sürdürüyor.
İlk ateşlemesi başarıyla yapıldı Proje kapsamında sıralı 4 silindirli 4.5 litre ve 6 silindirli 6.8 litre yeni tasarım motorunun ilk ateşlemesi 2016 yılında başarı ile gerçekleştirildi. Motor ailesinin 4 ve 6 silindirli ilk iki üyesinin performans ve kalibrasyon çalışmaları devam ediyor. 4 silindirli 5.2 litre ve 6 silindirli 7.8 litre versiyonlarının tasarım ve analiz çalışmalarını da Türk mühendisleriyle sürdürüyor.
Sırada 6 ve 10 silindir var
Projenin devamında ise şirket, sıralı 6 silindir 9 litre ile V tipi 8 ve 10 silindirli dizel motorlarla 450-1000 BG aralığında ticari ve askeri ihtiyaçlara cevap verecek ürünlere ilişkin çalışmalar başlatmayı planlıyor. 

TÜMOSAN'ın bu hamlesiyle Türkiye, dünyadaki diğer dizel motor teknolojisine sahip ülkelerle rekabet imkanı elde edecek.
Sırada 6 ve 10 silindir var Projenin devamında ise şirket, sıralı 6 silindir 9 litre ile V tipi 8 ve 10 silindirli dizel motorlarla 450-1000 BG aralığında ticari ve askeri ihtiyaçlara cevap verecek ürünlere ilişkin çalışmalar başlatmayı planlıyor. TÜMOSAN'ın bu hamlesiyle Türkiye, dünyadaki diğer dizel motor teknolojisine sahip ülkelerle rekabet imkanı elde edecek.
 Dışarıya bağımlılığı azaltacak hamle
Ekibinin çoğunluğunu doktora ve yüksek lisans seviyesinde mühendislerden oluşan İstanbul Topkapı Ar-Ge kompleksindeki kadrosuyla Türkiye'deki pek çok ilki başarmış olan TÜMOSAN, çalışmalarıyla ülkemizin sanayisinin üzerinde işler yapmaya devam ediyor. 

Şirket, motor gibi kritik bir konuda ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla çalışıyor. Yerli imkânlar kullanarak Konya fabrikasında sürdürdüğü Traktör ve Motor imalatı ile TÜMOSAN, bir yandan da Türkiye'ye gelen yabancı kaynaklı üreticilerle rekabet ediyor. 

İşte bu gururlandıran mücadele Türkiye'nin tarıma dayalı ekonomisinin ve motora ihtiyaç duyan denizcilik, jeneratör ve otomotiv gibi sektörlerinin yurt dışı bağımlılığını azaltıyor. Şirket, bu milli hamleler sayesinde Türkiye'yi teknolojileri ithal eden konumdan ihraç eden konuma yükseltmeyi hedefliyor.
Dışarıya bağımlılığı azaltacak hamle Ekibinin çoğunluğunu doktora ve yüksek lisans seviyesinde mühendislerden oluşan İstanbul Topkapı Ar-Ge kompleksindeki kadrosuyla Türkiye'deki pek çok ilki başarmış olan TÜMOSAN, çalışmalarıyla ülkemizin sanayisinin üzerinde işler yapmaya devam ediyor. Şirket, motor gibi kritik bir konuda ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla çalışıyor. Yerli imkânlar kullanarak Konya fabrikasında sürdürdüğü Traktör ve Motor imalatı ile TÜMOSAN, bir yandan da Türkiye'ye gelen yabancı kaynaklı üreticilerle rekabet ediyor. İşte bu gururlandıran mücadele Türkiye'nin tarıma dayalı ekonomisinin ve motora ihtiyaç duyan denizcilik, jeneratör ve otomotiv gibi sektörlerinin yurt dışı bağımlılığını azaltıyor. Şirket, bu milli hamleler sayesinde Türkiye'yi teknolojileri ithal eden konumdan ihraç eden konuma yükseltmeyi hedefliyor.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >