ByteDance'ten TikTok kararı: Microsoft'a satılmayacak

(Arşiv)
(Arşiv)

Çin merkezli video uygulaması TikTok'un ABD operasyonlarının Microsoft'a satılmayacağı netleşti. Microsoft yaptığı açıklamada, "Oysaki ulusal güvenliğimizi korurken iyi bir teklif sunmuştuk" ifadelerini kullandı. Diğer bir iddiaya göre ise uygulamayı Oracle satın alacak.

İÇİNDEKİLER

ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD'li bir şirkete satılması için TikTok'a verilen sürenin uzatılmayacağını duyurmasının ardından, uygulamanın ABD operasyonlarını almak için görüşmelerde bulunan Microsoft'tan açıklama geldi.

Kullanıcılarındaki artışla göze çarpan TikTok, ABD ile Çin arasında bir silaha döndü. Yaşananları GZT Editörü Duygu Göktürk anlattı.

TikTok Microsoft'a satılmıyor

Microsoft'tan yapılan açıklamada, ByteDance'in TikTok’un ABD operasyonlarını Microsoft'a satmayacağını şirkete bildirdiği aktarıldı. Açıklamada, "Ulusal güvenlik çıkarlarını korurken, teklifimizin TikTok kullanıcıları için iyi olacağından emindik" ifadesine yer verildi.

Oracle ile anlaşıldı iddiası

Öte yandan, The Wall Street Journal'ın isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberinde, ByteDance'in TikTok’un ABD operasyonları için Oracle ile anlaştığı kaydedildi. Söz konusu haberde, anlaşmanın büyük olasılıkla doğrudan bir satış olarak yapılandırılmayacağı belirtildi.

Ne olmuştu?

  • ABD Başkanı Donald Trump, 3 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, ABD'deki kolu herhangi bir Amerikan şirketine satılmadığı takdirde Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok'u 15 Eylül'de yasaklayacaklarını duyurmuştu.
  • Aynı gün ABD'nin önde gelen teknoloji firmalarından Microsoft'tan yapılan açıklamada, Çinli ByteDance şirketine ait TikTok uygulamasının ABD kolunun satın alınması için görüşmelerde bulunulduğu kaydedilmişti.
  • Açıklamada, uygulamanın ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda'daki hizmetleri ile bu ülkelerde faaliyette bulunma hakkını satın almaya yönelik anlaşma yapmak için görüşüldüğü belirtilmişti.
  • Son olarak Trump, TikTok'a 15 Eylül'e kadar verilen sürenin uzatılmayacağını belirterek, "Ya Tiktok'u güvenlik sebepleriyle bu ülkede kapatacağız, ya da bu uygulama başka ABD'li bir şirkete satılacak" ifadelerini kullanmıştı.
İlginizi çekebilirÇin hükümetinden TikTok hamlesi: İhraç kısıtı çıkarıldı
İlginizi çekebilirTikTok'tan önemli istifa: Trump, ilk somut zaferini kazandı
İlginizi çekebilirTikTok, Trump yönetimine dava açmaya hazırlanıyor