Cambridge Sözlüğü yılın kelimesini açıkladı

Arşiv
Arşiv

Dünya çapında İngilizce konuşan ülkeler ve İngilizce öğrenenler tarafından yaygın olarak kullanılan Cambridge Sözlüğü yılın kelimesini açıkladı. NASA'nın Mars misyonuna artan küresel ilgiye dikkati çeken sözlük editörleri 2021 yılının sözcüğünü, Türkçe'de azim anlamına gelen 'perseverance' olarak duyurdu.

Oxford İngilizce Sözlüğü’nün ardından Cambridge Sözlüğü de yılın sözcüğünü açıkladı. İngiliz kuruluş, son yıllardaki artan uzay girişimlerine atıfta bulunarak yılın kelimesini “perseverance” (azim) olarak açıkladı.

Cambridge Sözlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, Perseverance’ın 18 Şubat'ta Kızıl Gezegen'e son inişinden sonra kelime aramaları arttı.

Yaklaşık 250 bin kez arandı

Bu yıl 19 Şubat ile 25 Şubat arasında 30 bin 487 “perseverance” araması yapıldı. Ayrıca, sözcüğün sözlüğün web sitesinde 2021 boyunca dünya çapında 243 binden fazla kez arandığı belirtildi.

Bununla birlikte, “Perseverance” (azim) Cambridge Sözlüğü tarafından "zor veya uzun sürse bile bir şeyi yapmak veya başarmak için gösterilen sürekli çaba" olarak tanımlanıyor.


Oxford 'vax'ı seçmişti

Öte yandan, bu ayın başında Türkçe’de aşı anlamına gelen “vax”, Oxford İngilizce Sözlüğü’nün (OED) yazarları tarafından yılın kelimesi olarak seçilmişti. Oxford İngilizce Sözlüğü'nü üreten Oxford Languages adlı şirket, geçen yıl 2020'yi tek kelimeyle özetlemenin imkansız olduğuna karar verdikten sonra, aşının kısaltmasının bu yıl COVID-19 pandemisi sırasında "kendini İngilizcenin kan dolaşımına enjekte ettiğini" aktarmıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >