Camilerin açılacağı tarih belli oldu: İlk etapta cuma namazı toplu kılınacak

Arşiv
Arşiv

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında toplanan AK Parti MYK toplantısında normalleşme adımları ile ilgili alınan kararlara göre, camilerde ilk etapta cuma namazları topluca kılınacak. Cami dışında kılınması planlanan cemaatle namaz, 12 Haziran'da başlayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan AK Parti MYK toplantısında normalleşme adımları ele alındı. Normalleşmenin ikinci aşamasında kafe ve restoranlar belirli kısıtlamalarla açılacak, Temmuz ayında tiyatrolara gidilebilecek. Cuma namazlarının ise 12 Haziran'da başlaması hedefleniyor.

Cuma namazında fiziki mesafe ve maske zorunlu olacak

4 aşamadan oluşan normalleşme adımlarının ikinci aşamasında sokağa çıkma kısıtlamalarının kademeli olarak kaldırılması planlanıyor. 65 yaş için serbest gün sayısı artacak. Kafe ve lokantalar belli sınırlamalarla hizmet verecek. Camilerde cuma namazının dış mekan ile birlikte topluca kılınmaya başlaması 12 Haziran olarak değerlendiriliyor. Cuma namazında fiziki mesafe ve maske zorunlu olacak.

Alınan diğer kararlar

  • Umrenin ise Eylül'de yapılması planlamalar arasında yer alıyor. Kütüphanelerin de Haziran'da açılması planlanıyor. Spor müsabakalarının da seyircisiz olarak başlaması planlanıyor. Pandemi hastanelerinin sayıları azaltılacak.

Kaynak: Hürriyet