Cebinizi rahatlatacak 30 pratik tasarruf önerisi

Kısa bir süre içerisinde alışkanlıklarınız üzerinde yaptığınız değişikliklerle israfın önüne geçebilmek mümkün.
Kısa bir süre içerisinde alışkanlıklarınız üzerinde yaptığınız değişikliklerle israfın önüne geçebilmek mümkün.

Küçük detaylar gibi gelen alışkanlıklarımız yüzünden boşa harcadığımız elektrik, su ve artan yiyeceklerimizin genel toplamına bakıldığında bir aile bütçesini etkileyebilecek büyüklükte olduğunu görebiliriz. Bu alışkanlıklarımızı değiştirerek israfın önüne geçmek aslında çok basit. Şimdi size listesini yaptığımız ve gündelik hayatınızda uygulayabileceğiniz 30 pratik tasarruf hamlesiyle cebinizi rahatlatabilirsiniz.

Gündelik yaşantımızıdeğiştirmeyecek hatta farkına bile varamayacağımız ufakdeğişikliklerle paramızı boşa harcamaktan kolaylıkla kurtulabiliriz. Yaptığımız 30 pratik tasarruf önerileriyle de bunu amaçlıyoruz. 8 farklı kategoride incelediğimiz tasarruf listesine özellikle bütçesini denkleştiremeyenlerin göz atmasını tavsiye ediyoruz.

İsrafın önüne geçecek 30 pratik tasarruf önerisi

Elektrik
● Derin dondurucudan bir kase buz alın, buzdolabının ortasına yerleştirin. Böylece buzdolabınız soğuyacak, faturanızda yüzde 5 tasarruf edeceksiniz.
● A++ buzdolabı A sınıfı buzdolabına göre yılda yüzde 40’a yakın tasarruf sağlar.
● Fırının kapağını her açışınızda yüzde 20 enerji kaybı olur.
● 10 dk çalışan saç kurutma makinesinin harcadığı enerji, 60 wattlık bir ampulün 3 saat çalışmasına eş değer. Kış aylarında duş sonrası saçınızı iki havluyla iyice kurulayın.● Ütü alırken buhar ayarlı ve buhar kapasitesi yüksek olanı tercih edin, yüksek ısı kullanmak zorunda kalmayın.
Elektrik ● Derin dondurucudan bir kase buz alın, buzdolabının ortasına yerleştirin. Böylece buzdolabınız soğuyacak, faturanızda yüzde 5 tasarruf edeceksiniz. ● A++ buzdolabı A sınıfı buzdolabına göre yılda yüzde 40’a yakın tasarruf sağlar. ● Fırının kapağını her açışınızda yüzde 20 enerji kaybı olur. ● 10 dk çalışan saç kurutma makinesinin harcadığı enerji, 60 wattlık bir ampulün 3 saat çalışmasına eş değer. Kış aylarında duş sonrası saçınızı iki havluyla iyice kurulayın.● Ütü alırken buhar ayarlı ve buhar kapasitesi yüksek olanı tercih edin, yüksek ısı kullanmak zorunda kalmayın.
Kişisel enerji / Zaman
■ Ağzınıza yatay şekilde bir kalem yerleştirin ve bekleyin. Gülümsediğiniz için 5 dakika sonra kendinizi gerçekten mutlu hissetmeye başlayacaksınız.■ Türkiye’de internette geçirilen süre ortalama 4 saat. İnterneti ‘vakit harcamak’ için değil ‘vakti değerlendirmek’ için kullanın. Kurs alın, kendi bilgi ve beceriniz dahilinde bir şeyler üreterek para kazanın.
Kişisel enerji / Zaman ■ Ağzınıza yatay şekilde bir kalem yerleştirin ve bekleyin. Gülümsediğiniz için 5 dakika sonra kendinizi gerçekten mutlu hissetmeye başlayacaksınız.■ Türkiye’de internette geçirilen süre ortalama 4 saat. İnterneti ‘vakit harcamak’ için değil ‘vakti değerlendirmek’ için kullanın. Kurs alın, kendi bilgi ve beceriniz dahilinde bir şeyler üreterek para kazanın.
Abonelikler
■ Gitmediğiniz spor salonuna ücret ödemeyin. ‘Yarın kesin spora başlıyorum’ ile kendinizi kandırmayın.
■ Sinema, belgesel, futbol tutkunu değilseniz boşuna ücret ödemeyin, bir alt yayın paketine geçin.■ Online dizi, film, müzik platformlarındaki üyeliklerini arkadaşlarınla paylaşabilir, ücreti ortak ödeyebilirsiniz.
Abonelikler ■ Gitmediğiniz spor salonuna ücret ödemeyin. ‘Yarın kesin spora başlıyorum’ ile kendinizi kandırmayın. ■ Sinema, belgesel, futbol tutkunu değilseniz boşuna ücret ödemeyin, bir alt yayın paketine geçin.■ Online dizi, film, müzik platformlarındaki üyeliklerini arkadaşlarınla paylaşabilir, ücreti ortak ödeyebilirsiniz.
Otomobil
● Araç hız kazanır kazanmaz vites yükseltin. Düşük viteste daha fazla yakıt harcanıyor.
● Depoyu tamamen doldurduğunuzda hortumda kalan miktarın ödemesini yapıyor olabilirsiniz. Yarım depo yakıt almayı tercih edin.
● Klima açıkken yakıt tüketiminde yüzde 10’a varan bir artış olabilir. Kontrollü kullanın.
Otomobil ● Araç hız kazanır kazanmaz vites yükseltin. Düşük viteste daha fazla yakıt harcanıyor. ● Depoyu tamamen doldurduğunuzda hortumda kalan miktarın ödemesini yapıyor olabilirsiniz. Yarım depo yakıt almayı tercih edin. ● Klima açıkken yakıt tüketiminde yüzde 10’a varan bir artış olabilir. Kontrollü kullanın.
Su
●Çamaşır makinenizi haftada yalnızca bir kez daha az çalıştırarak YILDA 9 TON su tasarruf edebilirsiniz. Saniyede bir damla damlayan musluk, yılda yaklaşık 53 damacana suyun israfına neden olu●  Duşta suyun ısınması için beklemek gerekiyor. Suyu boşa akıtmayın, çeşmenin altına bir kova koyun, temizlik yaparken kullanın. Uzun süren banyo hem cilt kuruluğuna hem de israfa sebep oluyor. Çabuk çıkın.
Su ●Çamaşır makinenizi haftada yalnızca bir kez daha az çalıştırarak YILDA 9 TON su tasarruf edebilirsiniz. Saniyede bir damla damlayan musluk, yılda yaklaşık 53 damacana suyun israfına neden olu● Duşta suyun ısınması için beklemek gerekiyor. Suyu boşa akıtmayın, çeşmenin altına bir kova koyun, temizlik yaparken kullanın. Uzun süren banyo hem cilt kuruluğuna hem de israfa sebep oluyor. Çabuk çıkın.
Cep telefonu ve İnternet
Operatörünüzün uygulamasını indirin, geçtiğimiz aylarda ortalama ne kadar internet, dakika kullandığınıza bakın, tarifenizi güncelleyin. Çok acil bir durum olmadığı sürece telefonunuzun internet hızını 4.5G’den 3G’ye geçirerek kullanın. Titreşimi kapatın, ekran parlaklığını otomatiğe ayarlayın, navigasyonu kullanmıyorsanız konum özelliğini kapatın. Şarjınızı verimli kullanın.
Cep telefonu ve İnternet Operatörünüzün uygulamasını indirin, geçtiğimiz aylarda ortalama ne kadar internet, dakika kullandığınıza bakın, tarifenizi güncelleyin. Çok acil bir durum olmadığı sürece telefonunuzun internet hızını 4.5G’den 3G’ye geçirerek kullanın. Titreşimi kapatın, ekran parlaklığını otomatiğe ayarlayın, navigasyonu kullanmıyorsanız konum özelliğini kapatın. Şarjınızı verimli kullanın.
Doğalgaz
■ Kombiyi sık sık açıp kapamayın, bu daha fazla enerji tüketir. Evden çıkarken minimum seviyeye getirin.
■ Peteklerin önünde koltuk,masa, sandalye olmasın. Isı rahatça evin içine ulaşsın, yüzde 15 tasarruf edin.
■ Peteklerin önünde koltuk, masa, sandalye olmasın. Isı rahatça evin içine ulaşsın, yüzde 15 tasarruf et.
■ Evin ısısını artırmadan önce vücut ısısını artırın, örneğin tarçın yiyin. Hem tatlı isteğini de giderir.■ Kat kat giyinmek, kalın bir kazak giymekten daha sıcak tutar. Çünkü her bir giysi katı arasında sıcak hava dolaşıp sizi sıcak tutar.
Doğalgaz ■ Kombiyi sık sık açıp kapamayın, bu daha fazla enerji tüketir. Evden çıkarken minimum seviyeye getirin. ■ Peteklerin önünde koltuk,masa, sandalye olmasın. Isı rahatça evin içine ulaşsın, yüzde 15 tasarruf edin. ■ Peteklerin önünde koltuk, masa, sandalye olmasın. Isı rahatça evin içine ulaşsın, yüzde 15 tasarruf et. ■ Evin ısısını artırmadan önce vücut ısısını artırın, örneğin tarçın yiyin. Hem tatlı isteğini de giderir.■ Kat kat giyinmek, kalın bir kazak giymekten daha sıcak tutar. Çünkü her bir giysi katı arasında sıcak hava dolaşıp sizi sıcak tutar.
Gıda
● Sütü buzdolabının iç raflarında saklayın. Dolap kapağında saklanan şeyler, kapağı her açtığında sıcak havayla temas eder ve çabuk bozulur.
● Sebze ve meyveleri önceden değil, yiyeceğiniz zaman yıkayın. Nem çürümeyi hızlandırır.
● Yeniden yetiştirin. Taze soğanları bir bardak suyun içine yerleştirin. Birkaç gün sonra taze taze yiyin.● Market arabaları iki kat büyüdüğünde, alışveriş yüzde 19 oranında artıyor. Dikkat!
Gıda ● Sütü buzdolabının iç raflarında saklayın. Dolap kapağında saklanan şeyler, kapağı her açtığında sıcak havayla temas eder ve çabuk bozulur. ● Sebze ve meyveleri önceden değil, yiyeceğiniz zaman yıkayın. Nem çürümeyi hızlandırır. ● Yeniden yetiştirin. Taze soğanları bir bardak suyun içine yerleştirin. Birkaç gün sonra taze taze yiyin.● Market arabaları iki kat büyüdüğünde, alışveriş yüzde 19 oranında artıyor. Dikkat!
Listeye uyduğunuz süre yapacağınız toplam birikim
Tablodaki birikim planını her hafta tekrar edip hatta bunu aile aktivitesi olarak eğlenceli bir hale getirirseniz, seneye bugün ruhunuz bile duymadan 1465 TL biriktirmiş olacaksınız!Pazartesi 1 TL
Salı 2 TL
Çarşamba 3 TL
Perşembe 4 TL
Cuma 5 TL
Cumartesi 6 TL
Pazar 7 TLTOPLAM 28 TL
Listeye uyduğunuz süre yapacağınız toplam birikim Tablodaki birikim planını her hafta tekrar edip hatta bunu aile aktivitesi olarak eğlenceli bir hale getirirseniz, seneye bugün ruhunuz bile duymadan 1465 TL biriktirmiş olacaksınız!Pazartesi 1 TL Salı 2 TL Çarşamba 3 TL Perşembe 4 TL Cuma 5 TL Cumartesi 6 TL Pazar 7 TLTOPLAM 28 TL