Çerkeslere hakaret eden dizi yayından kaldırılıyor

Kanal D ekranlarında yayınlanan 'Bir Umut Yeter' dizisi yayından kaldırılıyor.
Kanal D ekranlarında yayınlanan 'Bir Umut Yeter' dizisi yayından kaldırılıyor.

Kanal D televizyonun ekrana gelen 'Bir Umut Yeter' isimli dizinin 6 Ekim Cumartesi günü yayınlanan bölümünde akıl almaz bir sahne yaşandı. Bir oyuncu repliğinde 'Bunun sütü bozuk. Tam bir Çerkes kızı'' ifadesini kullandı. Diziye ve kanala büyük tepkiler geldi, izleyicilerden özür dilenmesine rağmen dizi, bu hatadan sonra 6.bölümü yayınlandıktan sonra ekranlara veda edecek.

Çerkesler hakkında ‘sütü bozuk’ gibi ırkçı ifadelerin kullanıldığı diziye Çerkeslerden büyük tepki var. Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Kanal D televizyon kanalında yayınlanan “Bir Umut Yeter” dizisinde yer alan bir sahnede Çerkesler bağlamında ayrımcılık ve nefret suçu içeren ifadelerin kullanılmasına tepki gösterdi.

Açıklamada şöyle denildi; “Bu yayın şekli ve içeriği, Anayasaya, Türk Ceza Kanunu’na ve diğer ilgili mevzuata da aykırılık teşkil ettiği gibi, aynı zamanda Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından belirlenen “Yayıncılık İlkeleri” ve “Yayıncılık Etik İlkeleri”ne açık aykırılık oluşturmaktadır. “Sütü bozuk” gibi ırkçı ifadeleri barındıran söz konusu seviyesiz yayın, etnik ayrımcılık yasağını ihlal ettiği gibi aynı zamanda kadına karşı ayrımcılık yasağını da doğrudan ve net bir şekilde ihlal etmektedir.”

Esra Bilgiç, Tolgahan Sayışman, Hazal Subaşı
Esra Bilgiç, Tolgahan Sayışman, Hazal Subaşı

Başrollerini Tolgahan Sayışman, Hazal Subaşı ve Esra Bilgiç Töre’nin paylaştığı Bir Umut Yeter dizisinin 3 haftadır reytinglerde çok düşük sırada yer aldığı; durum böyle olunca kanalın final kararı aldığı iddia edildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >