Çin lideri Suudi Arabistan'da neden mor halıyla karşılandı?

​Çin Devlet Başkanı Xi Jinping
​Çin Devlet Başkanı Xi Jinping

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in Suudi Arabistan ziyareti başladı. Kritik Riyad ziyaretinde dikkat çeken detaylardan biri de geleneksel kırmızı renk yerine Xi'nin mor renkli halılarla karşılanması oldu.

Suudi Arabistan'ı ziyaret eden Çin Devlet Başkanı Xi Jinping (Şi Cinping), savaş uçakları ve mor halı ile karşılandı.

Ülkenin hava sahasına girmesinin ardından, Kraliyet Hava Kuvvetleri’nden 4 savaş uçağı Çin Devlet Başkanı'nın uçağına eşlik etti. Uçak iniş yaptıktan sonra ise Xi'yi karşılamak için mor protokol halıları serildi.

  • Mor halının anlamı ne?
  • Geçtiğimiz yıl Suudi Kültür Bakanlığı protokol halılarında renk değişikliğine gidileceğini duyurarak "Suudi kimliğinin ve misafirperverliğinin sembolü" olan mor renginin alt açık tonlarından lavantanın resmi karşılama törenlerinde kullanılacağını duyurmuştu.
  • Kültürel sembol olarak belirlenen rengin, ilkbaharda Suudi çöllerini süsleyen mor renkteki çiçekler ve bitkiler ile de bağlantılı olduğu belirtiliyor. Bu bitkiler arasında lavantanın da aynı familyada yer aldığı ballıbabagiller (Lamiaceae) ve beşiz çiçeği (Pentas) yer alıyor.
  • Öte yandan Bakanlık'tan yapılan açıklamada, lavanta tonunun ülkenin milli bayrağında bulunan koyu yeşil rengi ile iyi bir kontrast oluşturduğu vurgulandı. Çin liderini havaalanında karşılayanlar arasında Riyad Valisi de vardı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >