Çin'de kuş gribinin 'H10N3' türü ilk defa bir insanda tespit edildi

Arşiv
Arşiv

Koronavirüsün çıkış noktası Çin'de bu kez de ilk defa bir insanda kuş gribinin H10N3 türü tespit edildi. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu (NHC) tarafından yapılan açıklamada, ülkenin doğusundaki Jiangsu eyaletinde 41 yaşındaki bir adamda kuş gribinin H10N3 türü ile enfekte olduğu bildirildi.

Çin'in Jiangsu eyaletinde hastaneye kaldırılan 41 yaşındaki bir adama H10N3 kuş gribi tanısı kondu. Söz konusu vakanın, "ilk insan enfeksiyonu" olduğu ifade edildi. Zhenjiang kentinde yaşayan hastanın ateş ve diğer semptomlar ile 28 Nisan'da hastaneye kaldırıldığı aktarıldı. Hastaya 28 Mayıs'ta H10N3 kuş gribi virüsü teşhisi konulduğu ifade edilirken, virüsün nasıl bulaştığına dair ayrıntı verilmedi.

Daha önce küresel olarak bildirilmedi

NHC, H10N3 ile enfekte olan başka hiçbir insan enfeksiyonu vakasının daha önce küresel olarak bildirilmediğini aktardı. Öte yandan yetkililer, virüsün insandan insana bulaştığına dair herhangi bir kanıt bulunmadığını söyledi.

1970'lerden beri en az 36 enfeksiyon hastalığının insanların hayvanlarla etkileşiminden kaynaklandığı belirlenmişti. SARS, MERS, Ebola, kuş gribi, domuz gribi, Zika da bunlar arasında. Pek çok bilim insanı da yeni tip koronavirüsün çıktığı kaynak olarak yarasa üzerinde duruyor.

Bulaşıcı hastalıkların yüzde 75'i hayvan kaynaklı

Wallace'a ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin son dönemde ortaya çıkan ve insanları etkileyen enfeksiyon hastalıklarının yüzde 75'inin hayvanlardan kaynaklandığı ve bulaştığına dair açıklaması hatırlatıldı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >