Çin'de şaşkına çeviren olay: Sadece 28 saatte 10 katlı bina inşa edildi

28 saatte yapılan bina
28 saatte yapılan bina

Çin'de sadece 28 saatte 10 katlı bina inşa edildi. Bu rekoru, geliştirdiği çelik modüllere borçlu olan Broad Group isimli şirket, koca koca binaları TIR'larla getirdiği modülleri üst üste koyup birleştirerek çok kısa sürede inşa edebiliyor.

Çin'de birkaç farklı sektörde çalışmalarını sürdüren "Broad Group" isimli bir şirket, yalnızca 28 saat içerisinde 10 katlı bir binayı inşa etmeyi başardı. Tamamen çelik kontrüksiyonlar kullanılarak imal edilen 10 katlı bina, şirkete göre hem çok güçlü hem de çok hafif. Peki bu nasıl mümkün oldu? Bir şirket, 10 katlı bir binayı nasıl bir günden biraz daha uzun bir sürede tamamlayabilir?

Broad Group'un hizmet verdiği alanlardan bir tanesi, prefabrik evler. Bugüne dek sayısız prefabrik yapı inşa eden şirket, uzman oldukları alanı genişletmeye karar verdi. Bunun üzerine, bir TIR ile taşınabilecek düzeyde modüller oluşturmaya karar veren ekip, daha sonra da bu modülleri kullanarak yüksek yüksek binalar inşa edebileceği anladı. İşte 28 saat içerisinde 10 katlı bir binanın inşa edilmesini sağlayan şey de bu modüllerdi.

Yukarıdaki görüntü, binanın nasıl bu denli hızlı bir şekilde inşa edilebildiğini göstermeye yetiyor. Şirketin fabrikasında üretilen ve TIR'larla taşınabilen konteyner büyüklüğündeki çelik modüller, önce inşaat alanına taşınıyor. Vinç yardımıyla projeye uygun bir şekilde yerleştirilen modüller, inşaat işçileri tarafından vidalarla birleştiriliyor. İşte bu sayede bir bina, yalnızca saatler içerisinde tamamlanmış oluyor. Şirket, kullandığı çelik modüllerin geleneksel prefabrik evlerde kullanılan malzemeden 10 kat hafif ve 100 kat dirençli olduğunu iddia ediyor.

Broad Group, prefabrik modüllerden inşa ettiği binaları "Yaşayan Bina Sistemi" olarak isimlendiriyor. Bu binaların Dünya'nın her yerinde inşa edilebileceğini ifade eden şirket, 2019 yılında da aynı teknikle bir kule inşa ettiğini, 57 katlı bu kulenin tamamlanma süresinin yalnızca 19 gün olduğunu ifade ediyor. Çin'de giderek yaygınlaşan Yaşayan Bina Sistemi'nin diğer ülkelere de ilham olması bekleniyor.

İşte 10 katlı binanın 28 saatte nasıl inşa edildiğini gösteren hızlandırılmış video

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >