Çin'de tüm varyantları etkisiz hale getiren antikor bulundu

Arşiv
Arşiv

Çinli bilim insanları, hem laboratuvar deneylerine hem de canlı bir organizma üzerinde yapılan deneylere atıfta bulunarak COVID-19'un tüm suşlarını etkili bir şekilde nötralize edebilen bir antikor izole ettiklerini belirtti. Antikorun yüksek oranda mutasyona uğramış Delta varyantı üzerinde de çalıştığı açıklandı.

Guangzhou'daki Sun Yat-sen Üniversitesi ve Hangzhou'daki Zhejiang Üniversitesi de dahil olmak üzere çeşitli kurumlardan Çinli bilim insanları, COVID-19'un tüm varyantlarına karşı etki gösterecek bir antikoru izole ettiklerini açıkladı.

Yazarlar, monoklonal antikor 35B5'in hem in vitro (laboratuvar veya test tüpü deneyi) hem de in vivo (canlı organizma üzerinde gerçekleştirilen) çalışmalarda vahşi tip COVID-19'u (mutasyonlar olmadan) nötralize etmek için kullanıldığını söyledi.

Delta'ya karşı da etkili

Antikorun, bu yılın başlarında Hindistan'da ilk ortaya çıkmasından bu yana dünya çapında ölümcül enfeksiyon dalgalarından sorumlu olan yüksek oranda mutasyona uğramış Delta varyantı üzerinde de çalıştığı açıklandı.

Araştırma sonuçlarına göre 35B5, geçerli mutasyon bölgelerinden kaçınan benzersiz bir epitopu (antijen molekülünün bir parçası) hedefleyerek SARS-CoV-2'yi nötralize ediyor"

Başka bir deyişle, 35B5, virüsün mutasyon sürecinde değişmeyen benzersiz bir bölümünü hedefliyor.

Bilim adamları, bu bulguların 'evrensel bir COVID-19 aşısının rasyonel tasarımı için kullanılabileceğini' savunuyorlar .

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >