Çin'den Uygur Türkleri hakkında çirkin açıklama

Uygur Türkleri Çin devleti tarafından sistematik işkenceye tabi tutuluyor.
Uygur Türkleri Çin devleti tarafından sistematik işkenceye tabi tutuluyor.

Çin'de Şincan Özerk Uygur bölgesinin valisi Şohrat Zakir, gözetim kamplarında tutulan bir milyondan fazla Uygur Türkü için küstah ifadeler kullandı ve onlara eğitim vererek "hayatlarına renk kattıklarını" söyledi.

Çin yönetimi, Özerk Uygur bölgesinde 'aşırıcılıkla mücadele etmek ve Uygur Türkleri'ne Komünist Parti'ye sadakat aşılamak' için kurulduğu belirtilen kampların varlığını reddediyordu.

Ancak geçen hafta, "radikal ideolojilerle" mücadele kapsamında "mesleki yeterlilik eğitim merkezleri" oluşturulması için yasalarda değişikliğe gidilerek bu kamplara yasal statü verildi.

Daha önce bu kamplarda kalan bazı Müslümanlar, siyasi propaganda ve işkenceye maruz kaldıklarını söylemişlerdi.

'Kamplar yatılı okul gibi'

Şincan Özerk Uygur bölgesinin valisi Şohrat Zakir
Şincan Özerk Uygur bölgesinin valisi Şohrat Zakir

Şohrat Zakir, devlet haber ajansı Şinhua'ya mülakatında kampları Müslümanlar'ın "meslek, hukuk ve dil eğitimi aldığı bir tür yatılı okul" olarak tanımladı.

"Şincan, burada yasalar uyarınca ücretsiz eğitim veriyor. Amaç aşırılık ve terörizmi besleyen çevreyi ve toprakları temizlemek, terör eylemlerinin gerçekleştirilmesini önlemek" diyen Zakir şunları söyledi:

  • "Kamplardakiler, modern bilimi kabul etmek, Çin Tarihi'ni ve Kültürü'nü anlayabilmek için Mandarin Çincesi dersleri alıyor. Öğrenciler mesleki eğitim kurslarında, konfeksiyon, ayakkabıcılık, elektronik, berberlik ve e-ticaretin yanı sıra Çin Anayasası'nı, yasaları, yerel mevzuatı öğreniyorlar."

'Onların hayatına renk katıyoruz'

Çin yönetimi tarafından Özerk Uygur bölgesinde kurulan kamplarda Uygur Türkleri baskı altında yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.
Çin yönetimi tarafından Özerk Uygur bölgesinde kurulan kamplarda Uygur Türkleri baskı altında yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.

Şinjan Valisi ayrıca "burada kalanların ruhsal sağlıklarına büyük önem verdiklerini, yemekhanelerde besin değeri yüksek yemekler hazırlandığını", tüm koğuşlarda radyo, televizyon ve klima olduğunu, öğrencilerin farklı sporlar yapabildiklerini, müzik, spor ve edebiyat etkinlikleri düzenlediklerini söyledi.

Zakir, "Birçok kursiyer daha önce radikal düşüncelerden etkilendiğini ve daha önce hiç sanat ve kültür etkinliklerine katılmadığını söylüyor. Oysa şimdi hayatın ne kadar renkli olabileceğini görüyorlar" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >
KAYNAK / HURRİYET.COM