Çinli araştırmacılar, koronavirüsün hangi hayvandan bulaşmış olabileceğini açıkladı

Arşiv
Arşiv

Çinli bilim insanları, bütün dünyayı korkutan ve etkisini gittikçe arttıran koronavirüsün hayvandan insana bulaşan bir virüs olduğunu tahmin ediyordu. Araştırmacılar yaptıkları açıklamada, bu hayvanın pangolin denilen bir memeli olabileceğini ifade etti.

Çinli bilim insanları, bütün dünyayı sarsan yeni tip koronavirüsün bulaştığı muhtemel hayvanın pangolin olduğunu açıkladı. Reuters'ın haberine göre, Çinli araştırmacılar pangolinin yasa dışı ticaretinin yapılması nedeniyle virüsün çok daha geniş kitlelere bulaşabileceği uyarısında bulundu.

Arşiv
Arşiv


World Wildlife Fund'ın aktardığına göre, Pangolinin eti Çin gibi ülkelerde lezzetli sayılıyor ve geleneksel ilaçlarda oldukça sık kullanıyor. Bütün bunlar sebebiyle, uluslararası hukukun koruması altında olan pangolinin yasa dışı ticareti engellenemiyor.

Dünyada toplam 4 pangolin türü bulunuyor. Pangolinler Asya ve Afrika kıtasında yaşıyor. Kendini tehdit altında hisseden pangolin, kıvırılarak yumak hali alır. Çin'de kaçakçılardan kurtarılan 130 pangolin bakımsızlıktan öldü. Global Times gazetesinin haberine göre, Guangşi Cuang Özerk Bölgesi'nin Ormancılık Departmanı, 2015 -2016 yıllarında Guangxi Shengkai Investment Co. adlı firmaya ait pangolin bakım üssüne 66, 2014-2017'de ise Guangdong eyaletine bağlı Foşan kentinde bulunan Yuehuiteng çelik şirketine 64 pangolini bakımlarının yapılması için gönderdi. Kaçakçıların ellerinden alınarak bu şirketlere gönderilen hayvanlar öldü... Pangolinlerin soyu 'aşırı derecede' tükenme tehlikesiyle karşı karşıya...

Neler olmuştu?

  • Virüs, ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık'ta tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık'ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha "gizemli" hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.
  • Virüsün kısa sürede Vuhan'dan diğer kent ve eyaletlere sıçraması nedeniyle 22 Ocak'tan bu yana başta Vuhan olmak üzere Hubey eyaletine bağlı irili ufaklı 17 kentte toplu ulaşım durdurulmuştu. Kentlerin nüfusu 50 milyonu buluyor.
  • Salgın nedeniyle çok sayıda hava yolu şirketi Çin'e uçuşlarını askıya almıştı. Bugüne kadar Çin dışında Filipinler'de bir kişi yeni tip koronavirüsten yaşamını yitirmişti.