Çinli ilaç şirketi, geliştirdiği COVID-19 aşısını çalışanlarına uyguladı

(Arşiv)
(Arşiv)

Çin merkezli ilaç firması Sinovac Biotech üçüncü faz klinik deneylerin yürütüldüğü COVID-19 aşısının gönüllü olan şirket çalışanlarına yapıldığını duyurdu.

İÇİNDEKİLER

Çinli ilaç firması Sinovac Biotech, şirket çalışanlarına ve ailelerine COVID-19 aşısı yapıldığını açıkladı.

Tüm dünya dört gözle koronavirüs aşısını bekliyor, bilim insanları çalışmaya devam ediyor 👨🔬 Aşı projeleri tamamlandıktan sonra ne olacağı ise büyük merak konusu 🤔 Süreci ve sonrasında olacakları Tubitak Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile konuştuk

Şirket sözcüsü Peicheng Liu, yaptığı açıklamada, yaklaşık üç bin şirket çalışan ve ailelerine, gönüllü olarak aşının vurulması için teklif götürüldüğünü ve bu kişilere aşı yapıldığını belirtti.

Her şey son faz denemelere bağlı

Liu, Sinovac Biotech tarafından geliştirilen "CoronaVac" adlı aşının üçüncü aşama klinik deneylerinin sürdüğünü ifade etti.

Şirketin Genel Müdürü Weidong Yin, ürettikleri aşının küresel pazara girmesinin, son faz denemelerinden gelecek sonuçlara bağlı olduğunu söyledi.

Makul bir ücret belirlenecek

Aşının onay alma sürecinin yıl sonunda tamamlanmasını beklediklerini vurgulayan Yin, "Aşı, önümüzdeki sonbahar ve kış mevsimlerinde tekrarlayan salgınları da önleyecek" dedi. Aşının fiyatıyla ilgili de konuşan Yin, "Şu an için aşıya bir fiyat belirlenmedi. İnsanların beklediği gibi yüksek bir fiyat olmayacak, makul bir fiyat olacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Klinik deneyler sürüyor

Sinovac şirketi, birkaç ülkeden sipariş alındığını ve bazı ülkelerde üçüncü aşama denemelerinin yürütüldüğünü açıkladı.

Tüm dünyada olduğu gibi Rusya'da da koronavirüse karşı aşı üretme çalışmaları devam ediyor. Ülkede aşı adayının ilk klinik denemeleri, gönüllüler üzerinde başladı. Görüntüler ise Rusya Savunma Bakanlığı tarafından paylaşıldı.

Dünyada üzerine çalışılan COVID-19 aşılarından 26 tanesi insanlar üzerinde deneniyor. Oxford Üniversitesi'nin 'ChAdOx1 nCoV-19' isimli aşısından ise 'iyi haberler' geliyor.