Çıplak gözle gözlemlenebilecek: 4 gezegen aynı çizgide buluşacak

Arşiv
Arşiv

Dünyaya komşu gezegenler Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn, 1 Mayıs sabahı gökyüzünde aynı çizgide buluşacak. Öte yandan yetkililer yaşanacak doğa olayının çıplak gözle görülebileceğini belirtirken bir sonraki buluşmanın 1000 yıl sonra gerçekleşeceğini aktardı.

Live Science internet sitesinin haberine göre, güneş sisteminin en parlak iki gezegeni Venüs ve Jüpiter, 30 Nisan'ı 1 Mayıs'a bağlayan gece sabaha doğru dünyadan bakıldığında neredeyse birbirine değecek kadar yakın görülecek. Ayrıca, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn de gökyüzünde aynı çizgide buluşacak. Birbirinden milyonlarca kilometre uzaklıkta olan ve güneş etrafındaki turlarını farklı zamanlarda tamamlayan gezegenler dünyadan bakıldığında birbirine değecek kadar yaklaşıyor. Bilim insanlarının derlediği verilere göre bir sonraki buluşma 1000 yıl sonra gerçekleşecek.

Çıplak gözle gözlemlenebilecek

Gezegenlerin kavuşumu adı verilen bu olay her yıl meydana gelse de bilim insanları, beklenen Venüs ve Jüpiter buluşmasının dünyaya çok daha yakın bir noktada gerçekleşeceğini ve gezegenlerin teleskop yardımı olmadan daha açık şekilde gözlemlenebileceğini belirtiyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >