Çoklu baro yönetmeliği yürürlüğe girdi

Arşiv
Arşiv

Çoklu baro kararını da içeren 'Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Kanunu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

'Çoklu baro' sistemine yönelik yasal düzenleme hükümleri, Türkiye Barolar Birliği avukatlık kanunu yönetmeliğine eklendi.

Barolarda asgari iki bin avukat olacak

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmeliğe göre, asgari iki bin avukatla kurulan barolarda, avukat sayısının iki binin altına düşmesi halinde Türkiye Barolar Birliği, ilgili baroya asgari avukat sayısının altı ay içinde sağlanması için süre verecek. Bu süre içinde eksiklik giderilemezse baronun tüzel kişiliğine son verilecek.

  • Tüzel kişiliği sona eren baroya kayıtlı avukatlar ve stajyerler ilan tarihinden itibaren 15 gün içinde o ilde bir baro varsa o baroya, birden fazla baro varsa diledikleri baroya kaydolacak.

Düzenlemeyle, 5 binden fazla avukat bulunan illerde asgari iki bin avukatla yeni bir baro kurulabilmesine yönelik yasal düzenleme hükmü, yönetmelik hükümleri arasına eklendi.

Yönetmeliğe eklenen fıkraya göre, 5 bin fazla avukat bulunan illerde asgari iki bin avukatla kurulan barolarda yapılacak toplantılara katılacak tüm avukatların levhaya yazılı olması zorunlu tutuldu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >