COVID-19 hastalarının tırnaklarındaki parlaklığın nedeni ortaya çıktı

Ultraviyole ışın altında tırnaklar parlamıştı
Ultraviyole ışın altında tırnaklar parlamıştı

Denizli'de bir tekstil firmasının ışık kontrol kabininde çalışanlar tarafından tesadüfen fark edilen ve koronavirüs geçirenlerle geçirmeyenleri ayırt ettiği iddia edilen ultraviyole ışıkla ilgili gerçek ortaya çıktı.

Denizli'de Organize Sanayi Bölgesinde bir tekstil firması yıllardır kullandığı cihaz ile ilginç bir durumu fark etti. Tekstil firmasında ürünlerin son renk kontrollerinin yapıldığı kabinde çalışan işçiler, koronavirüs hastalığı atlatan bir çalışanın cihaz başında çalışırken tırnak diplerinde beyazlık oluştuğunu fark etti.

Koronovirüs hastalığının bulaşmadığı kişiler ile karşılaştırıldığında ise ortaya çıkan fark görenleri şaşırttı. Birçok çalışanın ultraviyole ışığının altında deneme yapması üzerine koronavirüs atlatanlar ile hastalığın bulaşmadığı kişiler ultraviyole ışığının altına ellerini koyarak, karşılaştırdı. Korona hastalığını atlatan kişilerin tırnaklarında beyazlık oluştuğu ortaya çıktı.

Parlaklığın nedeni ilaç çıktı

Çalışanların durumu İnsan Kaynakları Müdürü İsmail Çerçi'ye aktarması üzerine firmada çalışan birçok kişi üzerinde denemeler yapıldı. Karşılaştırma yapılan o anların videosu ise İsmail Çerçi tarafından sosyal medyada paylaşılınca büyük ilgi gördü hatta koronavirüs testine alternatif olabileceği bile dillendirdi.

  • Ancak kısa süre sonra tırnaklardaki parlaklığın sebebi ortaya çıktı. Bu parlaklığın sebebinin düşünüldüğü gibi koronavirüs değil virüsün tedavisinde kullanılan Favipiravir adlı ilacın olduğu ortaya çıktı.

"Koronavirüs değil, ilaçlar neden oluyormuş"

Tesadüf eseri fark edildiğini belirten müdür Çerçi, şunları söyledi:

"Geçen hafta içerisinde koronavirüs geçiren arkadaşlarımızdan biri cihazda kumaş kontrolü yaparken tırnağının parladığını fark ediyor ve geçirmeyen kişilerde tırnağının parlamadığını fark edince bana bildirdi. 350 kişilik firmamızda 110 kişi virüsü geçirmişti. Burada bir değerlendirme yaptık ve bu hastalığı geçiren herkeste tırnaktaki parlaklığını fark ettik. Bununla ilgili bir video çekip yayınladık ve çok da ilgi gördü. Sonrasında öğrendik bunun ilaçlardan kaynaklanmış olabileceği ve ilaç kullananların tırnaklarının parlayabileceği ve diğerlerinde parlama olmayacağı şeklinde doktorlardan bildirim geldi."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >