COVID-19 kamuoyu araştırmasından nasıl sonuçlar çıktı?

ANAR'ın anketi 26 ilde yaşayan 18 yaş üstü vatandaşlarla gerçekleştirildi
ANAR'ın anketi 26 ilde yaşayan 18 yaş üstü vatandaşlarla gerçekleştirildi

Ankara Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin (ANAR) 9-18 Mayıs tarihlerinde 26 ilde yaşayan 2 bin 43 kişiyle 'CATI' (Bilgisayar Destekli Telefonla Anket) yöntemi ile gerçekleştirdiği yeni tip koronavirüs (COVID-19) kamuoyu algı ve tutum araştırmasının sonuçları yayımlandı.

Yaş, cinsiyet, lokasyon ve parti tercihi kotalarının uygulandığı araştırma, seçmen yaşı olan 18 ve üzeri yaş grupları ile gerçekleştirildi.

Vatandaş salgına karşı tedbirlere dikkat ediyor mu?

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin soruların yönetildiği araştırmada, katılımcıların yüzde 50,3'ü salgına karşı kişisel tedbirlere "çok dikkat ediyorum", yüzde 46,4 ise "dikkat ediyorum" cevabını verdi.

Salgına karşı tedbir olarak maske kullandığını söyleyenlerin oranı yüzde 75,6, tedbir olarak ellerini sabunla yıkadıklarını söyleyenlerin oranı ise yüzde 51,8 oldu.

Kısıtlamalar halkta nasıl karşılık buldu?

Katılımcılara, "Cumhurbaşkanlığı ve hükumetin koronavirüs salgınına yönelik uygulamalarını ne ölçüde başarılı buluyorsunuz?" sorusu yöneltildi. Uygulamaları değerlendiren katılımcıların yüzde 90,7'si toplu faaliyetlerin kısıtlanmasını en başarılı uygulama olarak gördü. İkinci sırada yüzde 87,9 ile iller arası seyahat yasakları, üçüncü sırada ise yüzde 86,7 ile 65 yaş ve üstü vatandaşların sokağa çıkma yasağı sıralandı.

"Salgın sonrası ülkemizde ne kadar sürede her şey normale döner?" sorusuna, katılımcıların yüzde 37,5'i "bir yıldan fazla" cevabını verirken, yüzde 15,9 oranında "0-3 ay", yüzde 14,2 oranında ise "4-6 ay" yanıtı geldi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >