COVID-19'a karşı yeni ilaç: Omicron dahil 37 varyanta karşı etkili

Sotrovimab
Sotrovimab

İngiliz GlaxoSmithKline tarafından ABD firması Vir Biotechnology ile geliştirilen 'Sotrovimab' adlı ilacın hafif ve orta dereceli koronavirüs semptomları olan hastalarda hastaneye yatışları ve ölümleri yüzde 79'a kadar azalttığı açıklandı. İlacın ayrıca Omicron varyantının bilinen 37 mutasyonuna karşı etkili olduğu duyuruldu.

İngiliz ilaç devi GlaxoSmithKline tarafından ABD'li Vir Biotechnology ile geliştirilen ve geçen hafta İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu tarafından onaylanan 'Sotrovimab' adlı ilacın, hafif ve orta dereceli koronavirüs semptomları olan hastalarda hastaneye yatışları ve ölümleri yüzde 79'a kadar azalttığı açıklandı.

Laboratuvar çalışmaları, ilacın Omicron’un bilinen 37 mutasyonuna karşı etkili olduğunu gösterdi. Xevudy markası altında satılan Sotrovimab, ciddi vakalarda ve bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler için kullanılıyor.

24 bin kişi üzerinde denendi

Çalışmalar ayrıca araştırmaya katılan 24 bin kişide aşıya karşı ciddi bir olumsuz reaksiyon olmadığını gösterdi.

İngiltere ilaçtan yaklaşık 100 bin doz sipariş etti.

Yeni veriler, mevcut COVID-19 aşılarının ve tedavilerinin Omicron'a karşı etkili bir şekilde mücadele edip edemeyeceğine dair süregelen belirsizlik sürecinde büyük rahatlama getireceği düşünülüyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >